Opis obszaru

Zalety

  • wybrzeże Adriatyku mimo długości zaledwie 47 km, oferuje ponadprzeciętną ilość atrakcji
  • znane nadmorskie kurorty Portorož, Piran, Izola i Koper
  • Piran, najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu, na pierwszy rzut oka powstałe pod weneckim wpływem
  • tętniący życiem Koper, stolica wybrzeża i największy słoweński port
  • Izola, jedno z najlepszych miejsc letniego wypoczynku w Słowenii
  • kurort Ankaran w północnej części słoweńskiego wybrzeża na półwyspie Milje, gdzie znajdują się piaszczyste plaże
  • solanki, gdzie sól jest nadal produkowana starymi metodami
  • nowoczesne i urozmaicone wakacje na słoweńskim wybrzeżu w zasięgu ręki

Słoweńskie wybrzeże

Na zachodzie Słowenii znajduje się wybrzeże Adriatyku, które ma zaledwie 47 km długości (wliczając wszystkie zatoki, półwyspy i cyple), ale oferuje aż zanadto atrakcji. Słoweńskie wybrzeże jest częścią półwyspu Istria, który w większości należy do Chorwacji. Na północy znajduje się słynny włoski port Triest. Najbardziej wysunięta na północ i najbardziej rozwinięta z byłych republik jugosłowiańskich może się poszczycić się znanymi kurortami nadmorskimi Portorož, Piran i Koper. Wśród słoweńskich kurortów nadmorskich wybraliśmy ekskluzywny Portorož, mniej znane sąsiednie kurorty Strunjan i Izola oraz Ankaran, położony w pobliżu granicy z Włochami.

Na wybrzeżu Adriatyku panuje klimat śródziemnomorski z suchym, ciepłym latem i łagodną zimą. Dzięki temu oferujemy tu zakwaterowanie przez cały rok, a oferta sportowa i wellness, wraz z niewielką odległością z Polski, przyciąga gości także w okresach poza klasycznym sezonem letnim. W lipcu średnia temperatura wynosi 25-30 °C, natomiast zimą temperatury oscylują wokół 9 °C. Opalać się można zazwyczaj od połowy maja do końca września. Temperatura wody przekracza 20 °C.

Morze Adriatyckie, nad którym leży, jest w rzeczywistości dużą zatoką Morza Śródziemnego, która przeniknęła przez osiadły ląd krasowy. Z nizin nad Zatoką Triesteńską wyrastają poszczególne pasma górskie, które charakteryzują się znacznym zachowaniem przyrody. Na południu znajduje się Snežnik, ze szczytem Veliki Snežnik o wysokości 1795 metrów, z którego jak na dłoni widać morze, Istrię i Alpy.

Portorož - najbardziej luksusowy nadmorski kurort Słowenii z piaszczystymi plażami

W słynnym kurorcie Portorož, położonym na północy Istrii, a dokładniej w najbardziej wysuniętym na południe punkcie słoweńskiego wybrzeża, w pobliżu granicy z Chorwacją, znajdziemy zarówno tętniące życiem promenady pełne turystów z różnorodnymi rozrywkami, jak i spokojniejszą, uzdrowiskową atmosferę. Nazwa Portorož tłumaczy się na "port róż" i odnosi się do czarujących ogrodów różanych kwitnących w mieście.

Portorož od dawna słynął przede wszystkim z uzdrowisk leczniczych, ale wraz ze stopniowym rozwojem turystyki zaczął przekształcać się w nowoczesny kurort. W jego południowej części znajduje się najdłuższa piaszczysta plaża na słoweńskim wybrzeżu. Na północ w kierunku Piranu dominują już plaże żwirowe i zejścia do wody wyposażone w drabinki. Luksusowe hotele i restauracje oraz 3 kasyna to powód, dla którego miasto zyskało przydomek "Monte Carlo Słowenii".

Piran, najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu

W bezpośrednim sąsiedztwie Portoroža (administracyjnie stanowiącego jedną całość) znajduje się najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu - Piran. Na pierwszy rzut oka w jego sylwetce widać wpływ Wenecji, ale Piran rozwinął się głównie dzięki soli. Solanki, gdzie sól nadal produkowana jest przy użyciu tradycyjnych metod, były przyczyną rozkwitu tego malowniczego śródziemnomorskiego miasteczka z pięknym kościołem św. Jerzego, górującym nad miastem od XII wieku, typowymi wąskimi uliczkami i dużym okrągłym placem z pomnikiem miejscowego rodaka, słynnego włoskiego skrzypka Giuseppe Tartiniego. Nie zapomnijcie odwiedzić zachowanych solnisk w pobliżu wsi Sečovlje, tuż przy granicy z Chorwacją. Są to najbardziej na północ wysunięte solniska w basenie Morza Śródziemnego. Sól wydobywa się tu w tradycyjny sposób w kaskadzie solnisk połączonych systemem kanałów. Woda jest kierowana przez śluzy i pompy, a w miesiącach letnich woda morska odparowuje na każdym polu i sól stopniowo się krystalizuje. Część dawnych basenów solnych została uznana za rezerwat przyrody. Długotrwała działalność człowieka przyczyniła się do stworzenia unikalnego ekosystemu, w którym rozwijają się rzadkie rośliny lubiące sól.

Strunjan - spokojny kurort wśród stromych klifów

Turystyczny kurort Strunjan jest mniej rozwinięty w porównaniu z pobliskim Portorožem, a jego hotele przeznaczone są głównie dla gości szukających spokojniejszego wypoczynku. Miejscowość rozciąga się wzdłuż zatoki Strunjan i na sąsiednich wzgórzach z klifami ostro opadającymi do morza, które stanowią rezerwat przyrody. Mieszkańcy utrzymują się z ogrodnictwa i sadownictwa, jest tu wiele drzew oliwnych i liczne winnice. Obszar ten ma również bardzo długą tradycję produkcji soli i rybołówstwa. We wsi znajduje się kościół parafialny pw. Objawienia Pańskiego z dawnym klasztorem benedyktynów. Nad kościołem, na północnym wybrzeżu, znajduje się masywny krzyż z 1600 roku, z którego rozciąga się piękny widok na całą Zatokę Triesteńską. Atrakcją jest 550-metrowy tunel zwany Valeta pomiędzy Strunjanem a Portorožem, który obecnie jest przeznaczony dla pieszych i rowerzystów, fenomenalną ścieżką, którą co roku przemierza lub przejeżdża na rowerze wiele osób chcących urozmaicić swoje plażowanie. W przeszłości tunel był częścią kolejki wąskotorowej zwanej Parenzana, która została zbudowana w latach 1900-1902, aby połączyć Poreč z Triestem w czasach kończącej się monarchii austro-węgierskiej. W miejscu, gdzie mieszka dużo osób należących do mniejszości włoskiej nadal istnieją dwie szkoły podstawowe, jedna słoweńska i jedna włoska.

Izola - jedna z najlepszych letnich destynacji w Słowenii

Izola to małe słoneczne miasteczko położone na zaokrąglonym cyplu, który wystaje do Morza Adriatyckiego. Jeśli szukasz słońca, morza, pływania i nieprzeludnionych plaż, ale także zabawy, Izola jest dobrym wyborem. Izola znajduje się około 6 kilometrów od Koper. I nie ma problemu, aby przejść z jednego miasta portowego do drugiego. Można też skierować swoją podróż na południe przez Strunjan i Piran do Portoroža. Ze względu na długość słoweńskiego wybrzeża, wszystkie te nadmorskie miasta znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Podobnie jak inne nadmorskie miasta, Izola jest bardzo podobna do włoskiej Wenecji. Nic dziwnego, ponieważ panowanie weneckie zakończyło się dopiero w 1797 roku, nadal panuje tu wenecka atmosfera. Pierwotnie miasto Izola znajdowało się na wyspie, o czym świadczy jego oryginalna łacińska nazwa - Insula. Dopiero wraz z końcem panowania weneckiego zburzono miejscowe mury, łącząc miasto z lądem. Nie powinno więc dziwić, że od niepamiętnych czasów rozwijało się tu rybołówstwo. Dziś rywalizuje z nim jeszcze turystyka i port.

Koper - największy port Słowenii

Koper to nie tylko największe miasto na słoweńskim wybrzeżu, ale także największy słoweński port. Jednak należy również do najlepszych ośrodków turystycznych na wybrzeżu. Nad miastem wznoszą się zielone śródziemnomorskie wzgórza z winnicami, drzewami oliwnymi i sadami. Miasto Koper wciąż oddycha swoją typową średniowieczną atmosferą zmieszaną z zapachem morza. Gdy miejscowość nosiła jeszcze włoską nazwę Capodistria, była bramą do Istrii dla Republiki Weneckiej. Dziś miasto jest idealnym celem podróży dla miłośników gwarnego życia i rozrywki.

Ankaran - piaszczyste plaże w pobliżu włoskiej granicy

Ankaran to dwujęzyczna słoweńsko-włoska gmina położona niecałe 5 km od włoskiego miasta Muggia koło Triestu, 6,5 km na północ od Kopru. Jest to najbardziej na północ wysunięty punkt słoweńskiego wybrzeża i całego półwyspu Istria. Przyjemny klimat sprawił, że już pod koniec XIX wieku narodził się tu przemysł uzdrowiskowy. Turystyka w Ankaranie rozpoczęła się od przekształcenia miejscowego klasztoru benedyktynów w hotel. Spokojny kurort posiada najlepsze piaszczyste plaże w Słowenii.

Nowoczesny i urozmaicony urlop w zasięgu ręki

Krótko mówiąc, słoweńskie wybrzeże czeka na Państwa i jest gotowe zaoferować spędzenie cennych dni urlopu w sposób dynamiczny i urozmaicony, za każdym razem w nowy, inny sposób. Swój kawałek świata znajdą tu żeglarze, miłośnicy przyrody, amatorzy zabawy, sportowcy i zwykli urlopowicze. A wszystko to zaledwie kilka godzin jazdy od serca Europy, dla której Adriatyk jest najbliższym ciepłym i czystym morzem.

Morze i plaże

Morze wzdłuż całego wybrzeża Słowenii jest krystalicznie czyste i doskonale nadaje się do nurkowania i snorkelingu. Wybrzeże jest w większości skaliste lub żwirowe. Do wody prowadzą drabinki lub inne wejścia stworzone przez człowieka, powszechne są długie drewniane pomosty, które bardzo dobrze nadają się do opalania, ale także dla tych, którzy lubią skakać do morza. Wyjątkiem są kurorty Ankaran na północnym skraju słoweńskiego wybrzeża na półwyspie Milje, oraz Portorož na samym południu, gdzie znajdziemy głównie piaszczyste plaże. Na niektórych prywatnych plażach obowiązuje opłata za wstęp, zwykle około 5 €/os. / dzień. Jednak Portorož lub Izola mają piękne miejskie plaże z bezpłatnym dostępem. Szczególnie żwirowa plaża w Izoli jest naprawdę piękna i pięknie zagospodarowana (bary, zieleń, promenada). A kiedy znudzi Ci się opalanie na plaży, wybierz się na odkrywanie pięknej przyrody słoweńskiego zaplecza. W końcu wszystko jest na wyciągnięcie ręki!


Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?