Niemcy – nasz wielki sąsiad, który ma wiele do zaoferowania

Niemcy są jednym z naszych największych sąsiadów pod wzgądem powierzchni i liczby obywateli. Dzięki rozległym terenom mają wiele do zaoferowania, a tutejsza przyroda odznacza się dużą różnorodnością, od wietrznych piaszczystych plaż Bałtyku i Moża Północnego po strome szczyty Alp Bawarskich. Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że stosunkowo mało naszych turystów wybiera ten kraj jako miejsce docelowe na urlop. Spróbujemy was  przekonać, że to wielki błąd. Po zajrzeniu do cennika, powinniđcie zauważyć, że tutejsze ceny nie są wygórowane, jak powrzechnie się uważa. Uwzględniając do tego słynną niemiecką jakość można nawet powiedzieć, że w prównaniu z innymi europejskimi krajami, ceny są korzystne. Przyjemną zaletą jest mała odległość od Polski, szczególnie dotyczy to przygranicznych obszarów, natomiast przy tych dalszych pomoże wspaniała sieć niemieckich autostrad.

Niemcy są zaciekłymi turystami i sportowcami, wobec tego zachęcamy do wypróbowania ich fantastycznych ścieżek rowerowych, przejścia się po oznaczonych trasach dla pieczych prowadzących przez nietkniętą przyrodę lub odkrycia uroczych miast i wiosek dosłownie oddychających historią.

Główne zalety Niemiec:

  • niezwykła jakość za przystępne ceny
  • rodzinna atmosfera, gościnność i wspaniała kuchnia
  • doskonała turystyczna i relaksacyjna infrastuktura
  • świetny dostęp z Polski

Badenia-Wirtembergia – pasmo górskie Schwarzwald, pewna jakość i staranność usług

Pasmo górskie Schwarzwald (Czarny Las), to zalesione pogórze w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, jest nie dylko domem legendarnego zegara z kukułką. Swoje źródła ma tu Dunaj. Z północy na południe to rozległe pasmo górskie mierzy 160 km, natomiast ze wschodu na zachód 60 km, a pokrywa powierzchnię równą 11 100 km2. Zachodnie zbocza pasma są strome i spadziste, wschodnie są natomiast łagodne. Południowa część pasma jest wyższa, nazywa się Hochschwarzwald – stanowi jeden z szesnastu parków narodowych w Niemczech. Tam skupia się też działalność turystyczna, znana z jakości usług. Na obrzeżach gór znajdują się ośrodki uzdrowiskowe, na przykład popularne Baden-Baden czy mniejsze Bad Peterstal. Kraj ten jest największym i jednocześnie najstarszym obszarem przyrody chronionej w Niemczech

Schwarzwald oferuje różne rodzaje naturalnego krajobrazu, łagodne zalesione góry na północy, szerokie łukowate doliny i pastwiny w centralnym obszarze terenu i południowa część z wierzchołkami gór ponad granicą lasu. Znajdziecie i kilka kryształowo czystych jezior lodowcowych. Ten trwający cały rok raj dla pieszych turystów obejmuje również widoki z niziny w dal, naprzykład do ściany Alp na południu. Pokonywanie tutejszych wierzchołków ułatwią wyciągi, które działają również latem. Czarny Las oferuje także  wiele ekscytujących zajęć dla dzieci w każdym wieku.

Las Bawarski i Oberpfälzer Wald (Las Czeski) – dajcie się rozpieścić niemieckiej doskonałości po bawarskiej stronie Szumawy i Lasu Czeskiego

Bawaria, nawiększy niemiecki kraj związkowy, dla niektórych ludzi jest dosłownie synonimem najwyższej jakości. Chociaż Niemcy są największym alpejskim krajem, Alpy obejmują tylko nieznaczną ich część, i to akurat dolny fragment terytorium Bawarii. Ale nie są do jedyne tutejsze góry, nie można zapomnieć o niemieckiej, a dokładniej bawarskiej części Szumawy, konkretnie Bayerischer Wald (Las Bawarski), który od północy zlewa się z Oberpfälzer Wald (Las Czeski).

W letnich wędrówkach po Bawarii każdy znajdzie coś dla siebie. Bawaria wyróżnia się wysoką jakością, dokładnością usług oraz kładzie nacisk na potrzeby rodzin z dziećmi. Jest wobec tego dobrym wyborem dla tych, którym sprawia przyjemność przebywanie wśród piękna przyrody, zabytków historycznych i próbowanie miejscowych specjalności za ceny, które nie są aż tak wysokie, jak moglibyście sądzić. Cięko oczywiście, aby były konkurencyjne w porównaniu z polskimi cenami, ale letni urlop można kupić za cenę zaskakująco przystępną. Godna uwagi jest również typowa gościnność miejscowych obywateli, możecie łatwo nawiązać z nimi przyjazne relacje, na przykład przy kuflu dobrego bawarskiego piwa.

Do zalet możemy dodać fakt, że naszych kolegów z Unii Europejskiej możemy odwiedzić już za kilka godzin wygodnej jazdy autem. Krótko mówiąc, Bawaria jest latem miejscem szytym na miarę przede wszystkim dla tych z Was, którzy podczas wyjazdu cenią sobie ponad wszystko relaks. Kraj pod Roklanem i Großer Arber (Wielkim Jaworem) przyjemnie Was zaskoczy pod każdym względem, dlatego jest naszą pewną propozycją, która bez wątpienia dostarczy satysfakcji z wyjazdu.

Nadrenia Północna-Westfalia – znany sportowcom ośrodek górski Winterberg

Winterberg to miasto w najbardziej zaludnionym Niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w centrum regionu Sauerland, u źródła rzek Ruhry i Lenny w paśmie górskim Rothaar. Jest znanym ośrodkiem sportów zimowych. Na przekór swojej nazwie Winterberg ma też wiele do zaoferowania w lecie: znajdziecie tutaj 1700 km oznaczonych ścieżek rowerowych (Bike Arena Sauerland), 480 km oznaczonych tras dla pieszych turystów i 5 zbiorników wodnych do kąpieli.

Winterberg jest otoczony najwyższymi górami zachodniej części Niemiec. W licznych rezerwatach przyrody, do których zalicza się na przykład Obszar Chronionego Krajobrazu Rothaargebirge lub Hochheide, można obserwować, na wyznaczonych ścieżkach, rzadkie gatunki ptaków i roślin. Warto odkryć tutejsze czyste wody, kwitnące górskie łąki czy też historyczne budowle uroczego starego miasta Winterberg. Goście spędzą tu wspaniały, odprężający wyjazd pośród przyrody, którego nie da się zapomnieć. Turyzm jest tutaj najwyższym priorytetem, Ferienwelt Winterbelg należy do jednych z czołowych regonów turystycznych Niemiec.

Zapaleni kolarze w Winterbergu znajdą najpopularniejszy niemiecki bike park. Jeśli chcecie jeździć na rowerze, nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku, można wypożyczyć nowoczesne elektrzyczne rowery. Atrakcyjną ofertę ekstremalnych zajęć dopełnia bobslejowy tor i tyrolka.

Amatorów sportów wodnych przyciągnie w szczególności zbiornik zaporowy i naturalne kąpielisko Erlebniswelt Hillebachsee, gdzie można spróbować również wakeboarding.

Hesja – pasmo górskie Rhön, jeden z najpiękniejszych regionów Niemiec

Pasmo górskie Rhön to jeden z najpiękniejszych regionów Europy Środkowej, ze względu na piękno przyrody i rekreacyjne możliwości. Znajduje się w samym sercu Niemiec, w Hasensku. Dziewiczy krajobraz ze swoimi bazaltowimi wzniesieniami pochodzenia wulkanicznego, z niekońcącymi się łąkami i opustoszałym płaskowyżem, ciemnymi torfowiskami, rozległymi lasami i czystymi potokami w spokojnych dolinach, zajmuje szczególne miejsce wśród różnorodnych pasm górskich.

Środkową część pasma Rhön tworzy płaskowyż „Hohe Rhön“ z górami wznoszącymi się aż na wysokość 800 m do 950 m. Najwyższa góra, Wasserkuppe, o wysokości 950 m jest znana jako kolebka Szybownictwa. Szybowce latają po niebie nad Wasserkuppe już od początku XX w. Na górze do dzisiaj istnieje wielkie centrum szybownictwa, centrum szybowcowe, paraglidingu i kitingu, muzeum szybownictwa, sklepy z pamiątkami, park linowy i popularny letni tor bobslejowy. Bezdrzewny wierzchołek Wasserkuppke oferuje oprócz tego niesamowity panoramiczny widok. Na tej wodonośnej górze, najwyższej w Hesji, swoje źródło ma rzeka Fulda i 30 innych potoków.

Dla pieszych turystów Rhön jest jedną z najpiękniejszych krain w Niemczech. Potężne wulkaniczne skalne formacje z zielonymi łąkami tworzonymi przez tzw. Borstengras (matowa trawa) przeplatają się z bagiennymi siedliskami. Z czterema głównymi rzekami – Fuldą, Suławą, Werrą i Ulsterem – i mnóstwem mniejszych wodnych strumieni, jest jednym z najbogatszych w wodę rogionów w całych Niemczech. W 1991 roku Rhön został mianowany rezerwatem biosfery UNESCO, aby zapewnić ochronę, utrzymanie i rozwój tej wyjątkowej krainy.

Las Turyński – zielone serce Niemiec

Las Turyński (niem. Thüringer Wald) to pasmo górskie w Niemczech, w południowej części kraju związkowego Turyngii na granicy z Frankonią (do zjednoczenia Niemiec przebiegał tamtędy płot z drutu kolczastego wyznaczjący granicę NRD/RFN). Ciągnie się od doliny rzeki w południowo-wschodnim kierunku na długość 70 km i szerokość 25 km. Najwyższym szczytem jest Großer Beerberg (983 m n. p. m.) Po grzbiecie górskim wiedzie ścieżka Rennsteig, o długości 168 km, niżej można zobaczyć napisy powstałe w XI w. Do największych miast regionu należą Suhl, Eisenach i Ilmenau.

Las Turyński znany jest jako „zielone serce Niemiec“. Typowymi drzewami są tutaj świerki, jodły i buki, obok lasu znajdują się również górskie łąki i torfowiska. Region ten szczególnie zainteresuje miłośników sportów zimowych, w Oberhofie często organizowane są zawody i mistrzostwa biatlonu i saneczkarstwa. Ważnymi zabytkami historycznymi jest zamek Wartburg i klasztor Volkenroda. Niedaleko uzdrowiskowego miasteczka Friedrichroda znajduje się sztuczna jaskinia Marienglashöhle, która powstała przy wydobyciu gipsu. Warto odwiedzić również stalaktytową jaskinię Saalfelder Feengrotten. W roku 1990 ogłoszono utworzenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasu Turyńskiego o powierychni 2 082 km².

Jeśli chcecie odkrywać Las Turyński pieszo, znajdziecie tutaj wiele pięknych tras turystycznych, idealnych także dla zwiedzających na rowerze lub podczas nordic walkingu. Szczególną uwagę warto zwrócić na długodystansową trasę Rennesteig Wanderweg, najpopularniejszą ścieżkę dla pieszych w całych Niemczech. Zachwyci dolina Soławy i dopływów Loquitz i Sormitz. Ich głębokie i wąskie doliny są bardzo malownicze. Na Soławie istnieje system zapor „Saalekaskade”, jego częścią jest zapora Hohenwarten – największa w Turyngii, a druga największa w Niemczech, nazywana „Turińskim morzem”. Saaleschleife to godna uwagi meandra na rzece Soławie ze znanym punktem widokowym Teufelskanzel. W miłośnikach kolei wzbudzi również zachwyt niezwykły górski tor kolejowy Oberweißbacher Bergbahn.

Saksonia – Rudawy i Vogtland, niemiecka strona Gór Kruszcowych

Niemiecka (saksońska) strona Gór Kruszcowych nosi nazwę Erzgebirge (co oznaca góry, w których są rudy). Pasmo górskie ciągnie się wzdłóż czesko-niemieckiej granicy na północnym-zachodzie Czech i południu Saksonii. Łącznie tworzy pasmo o długości 130 km i średniej szerokości 40 km. Najwyższymi wierzchołkami Rudawy są czeski Klínovec (1 244 m n. p. m.)  i niemiecki Fichtelberg (1214 m n. p. m.). W górach tych od dawna wydobywano rudy miedzi, cyny, srebra, ołowiu i żelaza. Później zaczęto również wydobywać kobalt, nikiel, wolfram, a w XX w. także uran. Górnictwo przez wiele wieków przemieniło krajobraz po niemieckiej stronie gór.

Vogtland to powiat znajdujący się na zachodzie niemieckiego Wolnego Kraju Saksonii. Historycznie Vogtland rozciągał się na obszar 3 dzisiejszych krajów związkowych Niemiec (Bawarię, Saksonię i Turyngię) i na teren dzisiejszych Czech, w okolicy miasta Aš. Stolicą Vogtlandu jest Plauen. Obszar powiatu Vogtland znajduje się w południowo-zachodniej części Rudaw, dlatego duży fragment regionu jest górzysty. Vogtland należy do najbardziej aktywnych wulkanicznie miast Europy Środkowej. Świadczą o tym częste trzęsienia ziemi, gorące źródla i wycieki gazu. Źródła z leczniczymi właściwościami dały początek miastom uzdrowiskowym takim jak Bad Elster i Bad Brambach, w których płyną najbardziej radioaktywne mineralne źródła na świecie. Wraz z Mariánskimi, Františkowymi Łaźniami i Karlowymi Warami po czeskiej stronie tych pięć miast tworzy razem tzw. Bäderfünfeck (uzdrowiskowy pięciokąt). Ekonomia Vogtlandu oprócz turystyki opiera się także na produkcji instrumentów muzycznych. Podstawą aktywnego wypoczynku w Vogtlandu jest przebywanie pośród przyrody i ruch. Przez kraj wiedzie gęsta sieć tras turystycznych i wiele stacji ładowania rowerów elektrycznych.

Długie pasmo górskie ciągnące się wzdłuż czeskich granic jest prawdziwym rajem dla pieszych turystów, podróżujących na rowerach, także tych górskich. Pięć tysięcy kilometrów zadbanych ścieżek oferuje idealne warunki, aby zwiedzający mieli piękne wspomnienia z podróży. Uznana ścieżka po górskich grzbietach Erzgebirge-Vogtland łączy Rudawę z Vogtlandem. Miłośnicy kolarstwa górskiego mogą realizować tutaj swoją pasję na 162 km mountainbike-trailu „Stoneman Miriquidi“ obok miasta Annaberg-Buchholz.

Obszar Chronionego Krajobrazu Erzgebirge o długości 130 km rozciąga się w Niemczech na 1500 km2, a swoją nazwę zawdzięcza rudzie srebra (po niemiecku Silbererz), która była tutaj wydobywana od wielu stuleci. Wakacyjna trasa o nazwie „Srebna ścieżka“ wiodąca z Drezna do Cvikova (Czechy) łączy miasta, które są żywym świadectwem górniczej historii – należą do nich na przykład kopalnie, młyny i huty miedzi. Niektóre z nich, na przykład kopalnie we Freibergu i muzea górnictwa w miastach Oelsnitz i Altenberg, są również znaczącymi zabytkami na saksońskiej ścieżce industrialnej kultury. O bogactwie, które kiedyś górniczemu miastu przynosiło srebro, świadczy imponujący rynek, kościoły i domy mieszczańskie. W tych miastach górnicze tradycje są żywe do dzisiaj. Do miast takich jak Annaberg-Buchholz, Schneeberg, Schwarzenberg lub Freiberg przyciągają popularne górnicze wycieczki. W miastach tych żyły przede wszystkim rodziny górników, które dały początek sztuce ludowej z obszaru Rudaw i uczyniły z tego regionu kolebkę niemieckich bożonarodzeniowych tradycji.

W 2019 zapadła decyzja o zapisaniu górniczego obszaru Erzgebirge/Rudawy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 17 niemieckich i 5 czeskich części tego regionu wspólnie reprezentuje historyczne dziedzictwo regionu z wieloma górniczymi zabytkami. Rudawy są ważnym i wyjątkowym przykładem obszaru transgranicznego, który przez okres 800 lat był znacznie kształtowany nieustannym wydobywaniem różnych metali.

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?