Burzliwa historia, która ukształtowała całą Europę

Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, zamieszkiwanej przez celtyckie plemię Galów. Galia została podbita w I wieku p.n.e. Rzymianie i Galowie przyjęli język i kulturę łacińską. Początki rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa datuje się na II i III wiek n.e. Wschodnie granice Galii w IV wieku zajęte zostały przez plemiona germańskie, głównie Franków, którzy później nadali temu krajowi obecną nazwę. Tradycyjnie początki istnienia Francji jako niezależnego państwa sięgają podziału Imperium Franków w 843 roku.

Wschodnie Cesarstwo Frankońskie stało się Świętym Cesarstwem Rzymskim (późniejszym Państwem Niemieckim), a jego zachodnia część dała początek dzisiejszej Francji. Potomkowie Karola Wielkiego rządzili Francją do roku 987, kiedy to Hugo Kapeta został koronowany na króla. Jego potomkowie, dynastia Kapetyngów oraz ich odnogi zależne, Walezjusze i Burbonowie, stopniowo zjednoczyli terytorium pod centralną władzą królewską poprzez serię wojen i dziedziczeń. Monarchia osiągnęła szczyt swojej potęgi za panowania Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce, który rządził przez 72 lata na przełomie XVII i XVIII wieku. W tamtym czasie Francja miała wielki wpływ na politykę, gospodarkę i kulturę europejską. Było to najludniejsze państwo w Europie i trzecie na świecie po Chinach i Indiach. Jednocześnie jednak kraj stopniowo popadł w rekordowe zadłużenie i zaczął odczuwać recesję gospodarczą.

Upadek cesarstwa rozpoczął się za czasów następców Ludwika XIV. Proces ten pogłębiał się i był jedną z przyczyn rewolucji francuskiej, która wybuchła w 1789 r. i doprowadziła do zastąpienia monarchii absolutnej monarchią konstytucyjną 3 września 1791 r. 22 września 1792 r. została ustanowiona Pierwsza Republika. W 1799 roku Napoleon Bonaparte przejął władzę w republice, został pierwszym konsulem, a 18 maja 1804 roku w wyniku zamachu stanu ustanowił pierwsze Cesarstwo Francuskie, którego został pierwszym monarchą. Napoleon przez krótki czas sprawował władzę nad większością Europy, walczył z Wielką Brytanią, Prusami, Austrią i Rosją oraz zakładał nowe królestwa, na których czele stali członkowie jego rodziny. Po klęsce w bitwie pod Lipskiem nie był już w stanie stawić czoła wojskom alianckim i abdykował w kwietniu 1814 roku. Następnie nastąpiła restauracja królestwa Burbonów.

Podczas kongresu wiedeńskiego uciekł z wygnania na wyspę Elbę i na krótko przywrócił imperium. Został ostatecznie pokonany w bitwie pod Waterloo w 1815 roku. W 1830 r. rewolucja lipcowa doprowadziła do powstania monarchii konstytucyjnej, na której czele stała niewielka gałąź Burbonów, zastąpiona w 1848 r. przez Drugą Republikę. Jej istnienie wkrótce zakończył wybór ówczesnego prezydenta i siostrzeńca cesarza, Ludwika Napoleona, na cesarza (jako Napoleon III), który dostał się do niewoli po przegranej wojnie francusko-pruskiej w 1870 r., kiedy to powstała III Republika.

Chociaż Francja wyszła zwycięsko zarówno z pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, w XX wieku stopniowo traciła status dawnego mocarstwa. Po II wojnie światowej utworzono IV Republikę. W 1958 roku ustanowiono obecną Piątą Republikę, na której czele stanął generał Charles de Gaulle. Francja w ostatnich dziesięcioleciach pojednała się z Niemcami i wspólnie z nimi dąży do politycznej i gospodarczej integracji Europy.

Ogromne przestrzenie i różnorodność przyrody

Przyroda kraju jest bardzo różnorodna ze względu na duży obszar Francji. Na północy i zachodzie krajobraz jest płaski, lekko pofałdowany, natomiast reszta terytorium jest głównie pagórkowata i górzysta, z licznymi obszarami krasowymi i jaskiniami. W Alpach Francuskich znajduje się najwyższy szczyt Europy Zachodniej, Mont Blanc (4810 m n.p.m.), a inne górskie regiony kraju to Pireneje, Masyw Centralny, Jura, Wogezy i Ardeny. Największymi francuskimi rzekami są Loara, Rodan (mający swój początek w Szwajcarii), Garonna (w Hiszpanii), Sekwana i część Renu. Loara jest również najdłuższą rzeką Francji. Klimat jest suchy i ciepły na południu, natomiast zimny i deszczowy na północy, szczególnie w Bretanii.

Różnorodne opcje dla aktywnego wypoczynku

Aktywne spędzanie urlopu, na przykład na rowerze podążając śladami wyścigu kolarskiego Tour de France lub pływając łódką po kanałach śródlądowych, staje się coraz bardziej popularne. Nie trzeba dodawać, że ci, którzy mówią po francusku, będą najbardziej zadowoleni z pobytu w tym kraju, ponieważ rodzimi mieszkańcy cenią tę umiejętność, a jej nabycie jest bardzo łatwe. Jeśli jest coś, co zniechęca wielu turystów do odwiedzenia Francji, to jest to mniejsza chęć miejscowych do posługiwania się innymi językami oraz niewątpliwie wysoki poziom cen, nawet jak na standardy zachodnioeuropejskie, który jest nieporównywalny z cenami w Polsce.

Najczęściej odwiedzany kraj na świecie pod względem turystycznym

W kraju znajduje się również ogromna liczba zabytków i muzeów (najchętniej odwiedzanym w UE jest Luwr w Paryżu), ale głównym powodem, dla którego Francja jest zdecydowanie najpopularniejszym krajem w Europie i na świecie (w 2015 r. odwiedziło ją 83,7 mln turystów, co stanowi 7,5% światowej turystyki), jest przede wszystkim ciepły klimat, morze i położenie nad Morzem Śródziemnym oraz znakomita gastronomia.

Kuchnia francuska charakteryzuje się dużą różnorodnością; Uważana za jedną z najlepszych kuchni na świecie pod względem stylu gotowania pokarmów. Francuskie metody gotowania wywarły wpływ na całą Europę Zachodnią, a wiele szkół kulinarnych używa kuchni francuskiej jako podstawy dla wszystkich innych form kuchni europejskiej. Dodajmy do tego słynne, doskonałe francuskie wina musujące i szampańskie, a także ogólną francuską sztukę życia, czyli „savoir vivre”, która również ogólnie odnosi się do francuskiej uprzejmości, elegancji, dobrych manier i etykiety. Dotyczy to na przykład specyficznej mody francuskiej lub legendarnych perfum, które narodziły się na bezkresnych polach lawendy w Prowansji.

Światowa awangarda kulturalna i atrakcyjna oferta sportów

Francja od wieków odgrywa ważną rolę jako centrum kulturalne całej Europy, na czele z Paryżem. Wiele stylów artystycznych i ruchów literackich XX wieku ma korzenie francuskie (np. dadaizm, kubizm, surrealizm). Francję od dawna uważa się za centrum europejskiej sztuki i muzyki.

Najpopularniejszym sportem we Francji jest piłka nożna, a kolejne miejsca zajmują kolarstwo, rugby, sporty motorowe (Grand Prix Francji na torze Magny-Cours, 24-godzinny wyścig Le Mans, Rajd Monte Carlo) i tenis (French Open w Paryżu). Jednakże zjawiskiem zupełnie wyjątkowym i dość osobliwym w Kraju Galijskiego Koguta (a zarazem najpopularniejszym sportem) jest pétanque, w którą gra we Francji około 17 milionów ludzi.

DANE PODSTAWOWE

Powierzchnia: 543 965 km²
Populacja: 67 848 156
Skład etniczny: prawo zabrania zadawania pytań o rasę, pochodzenie etniczne i religię w spisie powszechnym
Religia: we Francji prawnie zabrania się zbierania informacji wskazujących na poglądy religijne
Język urzędowy: francuski (zgodnie z konstytucją jest to jedyny język urzędowy); W regionie używane są również języki alzacki, korsykański, baskijski, bretoński, oksytański (prowansalski, gaskoński i langwedocki) oraz waloński
Stolica: Paryż - 2,24 mln mieszkańców (w aglomeracji mieszka ponad 12 mln osób)
Inne duże miasta: Marsylia (855 000), Lyon (500 000), Tuluza (472 000), Nicea (343 000), Nantes (303 000), Strasburg (277 000), Montpellier (282 000), Bordeaux (249 000), Lille (232 000), Rennes (213 000)
Rząd: republika
Prezydent: od 14 maja 2017 r. Emmanuel Macron szefem La République En Marche! ruch.
Rząd: Premier od stycznia 2024 r. Gabriel Attal, członek La République En Marche! ruch.
Podział administracyjny: w styczniu 2016 r. Francja zmieniła podział administracyjny na regiony, których obecnie jest 18 (z czego 12 w części kontynentalnej Francji metropolitalnej); Korsyka (La Corse) ma specjalny status (collectivité territoriale), odrębny od pozostałych 17 regionów;
pozostałe pięć to departamenty zamorskie (Réunion, Majotta, Gujana Francuska, Martynika i Gwadelupa); Regiony dzielą się dalej na 101 departamentów; Departamenty dzielą się na 342 okręgi, które z kolei dzielą się na 4055 kantonów.
Waluta: Euro
PKB w 2022 r.: 40 189 EUR/osoba
Inne: członek założycielski UE, NATO, ONZ (jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta) i G8
Ambasada RP w Paryżu:
adres:
1, rue de Talleyrand, 75007 Paryż
telefon:
+33 1 43 17 34 00
faks:
+33 1 43 17 34 01
e-mail:
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Elektroniczna Skrzynka Podawcza: /
AMB_Paryz/SkrytkaESP (Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej z siedzibą w Paryżu)

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?