To najlepsze z lata w Szwajcarii

Jedne z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Europy znajdują się na terytorium Szwajcarii i warto je zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. Prawdopodobnie nie będzie to najtańsze przeżycie, ale wspaniałe wspomnienia pozostaną na całe życie. Oto kilka miejsc, których zdecydowanie nie możesz pominąć.

Wallis – kanton czterech tysięcy metrów nad doliną rzeki Rodan

Dwujęzyczny kanton Wallis (po francusku Valais) położony jest na samym południu Szwajcarii, na granicy z Włochami i Francją. Obszar zajmuje centralna dolina rzeki Rodan, obficie zasilana przez liczne lodowce. Nad rzeką leży stolica kantonu – Sion – oraz inne duże miasta, takie jak Sierre, Martigny i Brig.

Po obu stronach Rodanu są położone światowej sławy kurorty górskie. Na północy są to Crans-Montana-Aminona, Leukerbad, Anzére, Aletsch Arena, Belalp czy Ovronnaz, na południu zaś znajdują się Saas-Fee, Zermatt, Grächen, Val d'Anniviers, 4 – Vallées i Les Portes du Soleil.

W kantonie znajduje się 50 gór powyżej czterech tysięcy metrów, a najwyższy z nich, Monte Rosa, o wysokości 4.638 metrów, jest najwyższą górą w Szwajcarii i drugą co do wysokości w Europie. Najsłynniejszym szczytem jest jednak bez wątpienia Matterhorn (4478 m n.p.m.), symbol kurortu Zermatt. Z Zermatt można wjechać kolejką linową na najwyższy szczyt Europy, Klein Matterhorn (3883 m n.p.m.), i zwiedzić tamtejszą jaskinię lodowcową. Wallis zaprasza również do skosztowania lokalnych, wyśmienitych win i typowych dań, takich jak rösti, fondue i raclette, a także do odwiedzenia lokalnych serowarni.

Klosters – mniej znany sąsiad Davos, ulubione miejsce brytyjskiej rodziny królewskiej

Klosters to bardzo prestiżowy kurort górski, położony w pobliżu równie słynnego Davos, z którym połączony jest pociągiem i kolejką linową. Zarówno Klosters, jak i Davos nasuwają się jako legendarne kurorty dla milionerów. Jednak oba te miejsca zawsze były i są nadal szczytem europejskich sportów zimowych. To naprawdę wspaniałe ośrodki, popularne wśród gwiazd z całego świata.

Davos to najwyżej położone miasto w Europie (1560 m n.p.m.), a także tradycyjne miejsce spotkań światowej elity gospodarczej i politycznej podczas dorocznego, odbywającego się w styczniu Światowego Forum Ekonomicznego. Znane są również lokalne uzdrowiska klimatyczne. Przeciwieństwem gwarnego miasta Davos jest sąsiednia spokojna i idylliczna górska wioska Klosters, która jest ulubionym ośrodkiem narciarskim brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola, i jego synów.

Wysokość otaczających gór sięga 2.844 m n.p.m. gwarantuje idealne wędrówki górskie i niezapomniane widoki. Doskonała sieć technicznie perfekcyjnych kolejek linowych i pociągów ze szwajcarską precyzją ułatwia zwiedzanie rozległego obszaru. W sezonie letnim goście mogą bezpłatnie korzystać z kolejek linowych i górskich. Z Davos można udać się np. do Arosy, albo po prostu zwiedzić romantyczne doliny boczne, takie jak Sertig i Dischmatal.

Gryzonia – geograficznie najbliższy nam szwajcarski region alpejski

Gryzonia to trójjęzyczny region niemiecko-włosko-retoromański (fr.: Grisons, wł.: Grigioni, retoromański: Grischuns). Jest to największy i najbardziej wysunięty na wschód kanton Konfederacji Szwajcarskiej. Położenie na granicy z Włochami, Austrią i Liechtensteinem sprawia, że jest to geograficznie najbliższy nam region Szwajcarii. Region ten jest bardzo zróżnicowany i wyjątkowy – nie dość, że jest to jedyny szwajcarski kanton, w którym krzyżują się trzy języki, a więc trzy różne kultury, to jeszcze jest to jedyny, w którym starożytny język retoromański jest nadal szeroko używany.

Metropolią kantonu jest miasto Chur, ale wśród słynnych na cały świat kurortów górskich znajdują się także: Davos / Klosters, St. Moritz, Arosa, Flims-Laax, Lenzerheide, Savognin, Samnaun i Scuol. Tutaj jeździ na nartach brytyjska rodzina królewska, dwukrotnie odbywały się tutaj Igrzyska Olimpijskie, w lutym 2017 r. po raz kolejny (w St. Moritz) odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, co roku odbywają się tu zawody Pucharu Świata, wiele miejsc stało się przedmiotem największych dzieł sztuki, a region można przemierzyć najsłynniejszymi pociągami w Europie, takimi jak Bernina Express czy Glacier Express.

Najwyższym szczytem jest Piz Bernina, który ze swoimi 4.038 m n.p.m. jest także najwyższym szczytem Alp Wschodnich. W Gryzonii, najwyższym szwajcarskim kantonie, swoje źródła mają rzeki Ren i Inn, a wśród licznych dużych lodowców jest także wiele takich, po których można jeździć na nartach (tylko zimą, nie przez cały rok). W regionie Engadyny znajduje się jedyny w Szwajcarii park narodowy o powierzchni 172 km2. Jest to najstarszy park narodowy w Europie, założony w 1914 roku. Ten magiczny i tajemniczy kanton ma wiele do zaoferowania nawet latem. Prawie wszystkie mikroregiony w Gryzonii oferują w cenie noclegu (zwykle od 2 nocy) letnią kartę turystyczną, która uprawnia do całkowicie bezpłatnego korzystania z kolejek linowych (a często i innych usług).

Arosa – spokojny luksusowy ośrodek wysoko nad metropolią kantonalną

Arosa to tradycyjne uzdrowisko klimatyczne położone wysoko nad Chur, stolicą kantonu Gryzonia. Od kilku lat jest ona połączona kolejką linową z sąsiednim, równie znanym kurortem górskim Lenzerheide. Położenie Arosy na dużej wysokości nad uzdrowiskiem, na końcu doliny, gwarantuje wypoczynek wśród pięknej przyrody oraz wyjątkowo spokojną i odprężającą atmosferę. Arosa szczyci się tytułem „Miejsca przyjaznego rodzinie” jako miejsce, w którym cała rodzina może się bawić przez cały rok.

Na szczyt góry Weisshorn można łatwo wjechać kolejką linową. Ze szczytu roztacza się 360-stopniowy widok na okoliczne góry i zapierające dech w piersiach panoramy. Wystarczająca liczba schronisk górskich, barów, restauracji i dyskotek pozwala na aktywne spędzanie czasu nawet w stosunkowo spokojnym kurorcie. Warto wspomnieć o wyjątkowo szerokiej ofercie lokalnych letnich kart turystycznych, które wliczone są w cenę noclegu i które oprócz kolejek linowych w ośrodkach Arosa-Lenzerheide, umożliwiają gościom bezpłatny dostęp do lokalnych autobusów, kolei, łodzi i rowerów wodnych na jeziorze Obersee, basenu Untersee, parku linowego, parku łuczniczego Fatschél, muzeum Eggahuus, strzelnicy golfowej w klubie golfowym Arosa i wielu innych atrakcji. Odległość od Polski jest również bardzo korzystna, choć ostatni 30-kilometrowy odcinek z miasta Chur w kierunku Arosy jest nieco bardziej wymagający pod względem drogowym.

St. Moritz – absolutna legenda wśród światowych kurortów górskich

St. Moritz to niezwykle prestiżowy i tradycyjny kurort górski położony w Dolinie Engadyny, która jest 100-kilometrową doliną rzeki Inn (od źródła poniżej Przełęczy Maloja do granicy z Austrią) w części kantonu Gryzonia, w której mówi się językiem retoromańskim. Engadyna jest chroniona ze wszystkich stron przez wysokie góry i słynie ze słonecznego klimatu (w St. Moritz jest średnio 322 słonecznych dni w roku) i pięknej przyrody.

St. Moritz to absolutna legenda i wciąż czołówka szwajcarskich, europejskich i światowych sportów zimowych. Prawie 150 lat temu czyste powietrze oraz lecznicze źródła i błoto sprawiły, że było to miejsce spotkań światowej elity. Znajdowała się tu niespotykana dotąd liczba najwyższej klasy hoteli, często wybudowanych w stylu pałacowym i emanujących atmosferą wszechobecnego luksusu i elegancji. Dlatego też jest to dziś jeden z najdroższych kurortów górskich na świecie.

St. Moritz gościło Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w latach 1934, 1948, 1974, 2003 i 2017, ale przede wszystkim było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1928 i 1948 roku (obok Lake Placid i Innsbrucka jest to jedyne miasto, które jak dotąd gościło te igrzyska dwukrotnie). Niedawno kanton ponownie ubiegał się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. (wraz z sąsiednim Davos), ale w referendum lokalnym w kantonie Gryzonia, które odbyło się 3 marca 2013 r., plan ten został odrzucony niewielką większością głosów.

Aktywni turyści z pewnością będą zachwyceni bogatą ofertą ośrodka, która obejmuje luksusowe zakupy, golfa, skoki spadochronowe w tandemie, przejażdżki bryczką, wyścigi konne oraz turnieje polo i krykieta, a nawet podróż romantycznym, legendarnym pociągiem Bernina Express do Tirany we Włoszech. Karta turystyczna „Bergbahnen inklusive” zapewnia w cenie lokalny transport oraz 13 kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych w regionie Engadin St. Moritz.

Saastal – klejnot pod najwyższymi szczytami Szwajcarii

Saastal to dolina położona w szwajcarskim kantonie Wallis, blisko granicy z Włochami, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego Zermatt. Ze wsi Saas Grund można udać się na najwyższą górę Szwajcarii, Monte Rosa, na drugi co do wysokości szczyt Dom, na najczęściej fotografowany Matterhorn, a latem pojeździć na nartach na lodowcu Allalin nad Saas-Fee, dokąd można dojechać najwyżej położonym metrem na kontynencie.

Oprócz najtrudniejszych górskich wędrówek, w dolinie można także uprawiać liczne sporty dla całej rodziny. Allalinhorn (4.027 m n.p.m.) jest jednym z najłatwiej dostępnych szczytów tej wysokości. Saas-Fee przyciąga również jaskinią lodowcową położoną na wysokości 3.456 m n.p.m. Największy na świecie tzw. Pawilon Lodowy został gruntownie przebudowany w 2016 roku. Obecnie oferuje zwiedzającym m.in. symulację lawiny z wieloma imponującymi efektami. 70-metrowy tunel prowadzi w głąb tysiącletniego lodu. Wnętrze groty o powierzchni 5.500 m3 na stacji metra Mittelallalin zdobią liczne rzeźby lodowe. Odbywają się tam okazjonalne wystawy i wydarzenia. Karta gościa Bürgerpass, którą otrzymają Państwo w recepcji podczas zameldowania, uprawnia do bezpłatnego korzystania z 8 kolejek linowych (z wyjątkiem Metro Alpin) i komunikacji miejskiej PostAuto w tym regionie.

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?