Opis obszaru

Tyrol - gdzie szukać wszystkie austriacki NAJ


Asocjacja ziemi Tyrol nie może być opisana z punktu narciarzy inaczej, aniżeli w samych superlatywach. Znajduje się tutaj najwięcej ośrodków zimowych na zemiach austriackich – ponad 100. Tu można jeździć na najwyżej położonych stokach narciarskich, kolejką linową dojechać do najwyżej położonej restauracji, znajduje się tu większość austriackich lodowców, łącznie największego otwartego przes cały rok. Znajdują się tu najdroższe ośrodki, najbardziej snobskie, z największą możliwością rozrywki, lecz z drugiej strony jest tu i największy wybór usług cenowo dostępnych. Istnieją tu ośrodki historyczne, ale i najnowocześniejsze, odbyło się tu kilka pierwszych wyścigów narciarskich i do tej pory odbywają najsłynniejsze, Tirol jest pionierem nowoczesnych sportów. Do tej pory nie odbyły się indziej w Austrii igrzyska olimpijskie, tutaj jednak już 2 razy, należy do największej liczby zorganizowanych „Pucharów Šwiata“. Mamy dalej kontynuować? Nie wahajcie się odwiedzić Tirol.


St. Anton i Ischgl – luksus zachodnich Tyrol


Jeżeli są poszukiwane najbardziej luksusowe ośrodki narciarskie to na zachodzie Tyrol znajdują się 2 ośrodki, które mają wiele spólnego, i jednocześnie się bardzo od siebie różnią. Wspólne mają doskonałe nartotrasy w setkach kilometrów w puszystym śniegu. Zachodzą do granicy sąsiednich olbrzymich ośrodów - np. St.Anton do austriackiej prowincii Vorarlberg z ośrodkami Lech i Zürs i Ischgl do Schwajcarski strefy wolnocłowej Samnaun. St. Anton jest jednym z najstarszych ośrodków narciarskich, jest miejscem dla najwyższej warstwy społeczeństwa, potem Ischgl jest miejscem dla złotej młodzieży, gdzie zabawa jest ważniejsza od jazdy na nartach. Tu w Alpach jest możliwość połączyć narciarstwo i odwiedźić koncert gwiazd rocka lub popu i dla tego właściwym miejscem jest właśnie Ischgl.


Serfaus-Fiss-Ladis - rajem dla rodzin i „freeriderów“ czeka na odkrycie


Trzy połączone kolejkami wioski górskie Serfaus, Fiss i Ladis wspinają się na płaskowyżu opisane jako słoneczny taras Tirolii wysoko ponad doliną Inn. Między nazsymi narciarzymi nie jest to środowisko za bardzo znane, ale napewno zachęci rodziny z dziećmi. Na północnej strónie zachęci doświadczónych „freeriderów“. W sumie oferuje 212 km nartotras wszelkiego poziomu w wysokości 1 200 i 2 820 m n.p.m. Zwiedzający są mile zaskoczoni nie tylko rozległośćą terenów narciarskich, ale ilością parków śnieżnych, dla rodzin z dziećmi jest tu fantastyczna oferta dla maluchów. Ci, którzy Serfaus-Fiss-Ladis odwiędzili, już o innym miejscu dla wczasów nawet nie pomyślą.


Pitzatal – najwyższe narciarstwo w Austrii


Pitztaler Gletscher – ostatni otwarty ze znanych dla publiczności austriackich lodowców, wszystkich upokorzył swoją wysokością, gdzie można jeździć na nartach i to w wysokości 3 440 m. Najnowsza kolejka Wildspitzbahn na szczyt Hinterer Brunnenkogel była otwarta w październiku 2012 i odtąd można korzystać z tarasu nowoczesnej kawiarni Cafe 3440 i podziwiać najwyższe szczyty Tyroli Wildspitze. O jakości miejscowych nartotras świadczy i to, że tu wychował się mistrz olimpijski i świata Benjamin Raich.


Őtztal – dolina 2 lodowców i prehistorycznego człowieka


Dolina Őtzal słynie swymi bardzo dobrymi warunkami śniegowymi. Co rocznie tu w Sőlden już w październiku rozpoczyna Puchar Świata w narciarstwie zjazdowym. Oczywiście nie tylko sőldeńskie lodowce Rettenbach i Tiefenbach garantują idealnę jazdę na nartach i pod koniec sezonu – tą samą gwaranję dają nie tylko wyżej położone ośrodki Obergurgl-Hchgurgl i Vent, ale także i niżej położony Hochőtz. Zrelaksować się po nartach można w miejskim centrum spa Freizeit arena w Sőlden, albo w nalepszych wellnes ośrodku Aqua Dome w Ländgenfeld. W Umhausen jest możliwoć odwiedzić „Őtzi wioskę“, która nam przypomina prehistorycznego człowieka, który stąd 6000 lat temu szedł przez grzbiet Alp, gdzie go dostrzegła śmierć, do południowe Tyroli, gdzie była w roku 1991 odkryta jego mumia w topnięjącym śniegu.


Stubatail aż po największy lodowiec


110 kilometrów tras zjazdowych na lodowcu to całkiem sporo, żaden inny austriacki lodowiec nie oferuje więcej. Jednocześnie jednak zdecydowanie nie jest to miejsce zarezerwowane dla narciarskich ekstremistów – wręcz przeciwnie, to miejsce obiecane dzieciom. Na przykład lokalny park narciarski Big Family Ski-Camp trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. To nie przypadek, że ośrodek ten po raz trzeci został wybrany przez prestiżowy przewodnik niemieckiego ADAC Ski Guide jako najbardziej przyjazny rodzinom z dziećmi. W restauracji Eisgrat na lodowcu można skosztować makaronów z najwyżej położonej fabryki makaronów na świecie.


Zillertal – najbardziej sportowa dolina na świecie


Długa dolina Zillertal skrywa zawrotne 671 kilometrów tras zjazdowych, co czyni ją jednym z absolutnie największych terenów narciarskich w Europie i na świecie. Obszar Doliny Ziller dzieli się dalej na trzy podstawowe podregiony narciarskie. Na drodze z autostrady znajduje się Hochzillertal / Hochfügen - zwycięzca wielu międzynarodowych testów porównawczych terenów narciarskich, gigantyczny i doskonały teren narciarski współtworzony przez mistrza olimpijskiego Stephana Eberhartera. Zillertal Arena rozciąga się wzdłuż bocznej doliny rzeki Gerlos i wyróżnia się rozległością, doskonałą łącznością i dobrze przygotowanymi trasami. Wreszcie trzeci i największy z głównych podregionów to dolina Zillertal 3000 w rejonie Mayrhofen, gdzie dolina Zillertal podzielona jest na cztery boczne doliny, z których najwyższą jest dolina Tux i kończy się znanym obszarem lodowca Hintertux, który jest jedynym w Austrii całorocznym otwartym lodowcem na wysokości do 3250 m n.p.m.


Ski Juwel Alpbachtal / Wildschönau – nowy gigant


Dzięki niedawnemu połączeniu terenów narciarskich Alpbachtal i Wildschönau przez szczyt Schatzberg narodził się nowy alpejski gigant Ski Juwel, oferujący 145 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z przewagą tras dla mniej i średnio wymagających narciarzy lub rodziny z dziećmi. 2 przyjemne tereny rodzinne, wcześniej klasyfikowane jako średnie lub mniejsze, nagle wskoczyły pod względem wielkości do pierwszej dziesiątki w Tyrolu.


Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental – największy połączony teren narciarski w Austrii


 


 

Wielu naszych narciarzy ocenia liczbę kilometrów tras jako podstawowe kryterium jakości terenu narciarskiego. W tym porównaniu dolina Brixental, a dokładniej ośrodek Skiwelt Wilder Kaiser z 279 kilometrami połączonych ze sobą stoków, jest absolutnym królem. Niekończące się narciarskie safari prowadzące z doliny do doliny przez szereg górskich grzbietów to kilkudniowa jazda. Ale nie tylko ta wielkość jest miarą jakości – ośrodek narciarski zdobywa prestiżowe nagrody w międzynarodowych plebiscytach na najlepszy ośrodek narciarski w Europie nie tylko ze względu na doskonałe ukształtowanie terenu, ale przede wszystkim dzięki ciągłej modernizacji usług i środków transportu. Choć nie należy do najwyższych położonych miejsc, perfekcyjne sztuczne naśnieżanie z łatwością eliminuje tę niewielką przeszkodę. Fakt, że jest to najbliższy tyrolski ośrodek narciarski w drodze z Polski z pewnością przyczynia się do popularności tego ośrodka.


 


Kitzbühel – elegancja i tradycja u podnóża Hahnenkamm


 


 

Być może żaden narciarz, który nigdy nie spróbował legendarnego stoku Hahnenkamm, nie opuszcza myśli o tym stoku. Już w 1931 roku odbyły się tu po raz pierwszy zawody narciarskie. Kitzbühel to symbol i sanktuarium austriackiego narciarstwa. Jego piękne historyczne centrum oferuje najbardziej luksusowe hotele w kraju, ale w okolicy możemy znaleźć mnóstwo bardziej przystępnych cenowo opcji. 170 kilometrów doskonale ośnieżonych tras obsługiwanych jest przez nowoczesne kolejki linowe, których z roku na rok jest coraz więcej.


Rodzinne ośrodki w Tyrolu - dla każdego coś miłego


Zimowym obrazem Tyrolu są nie tylko wspomniane gigantyczne kurorty. Tu na odkrycie czekają dziesiątki mniejszych, przyjaznych rodzinom terenów narciarskich, często z czymś specyficznym lub wyjątkowym. Każdy może wybrać swój dokładnie według osobistych preferencji. Dla miłośników narciarstwa klasycznego jest optymalnym ośrodkiem łączącym tę pasję z wysokiej jakości trasami zjazdowymi Seefeld. Narciarzy, lubiących odkrywać nowe trasy, zadowoli rozległy tyrolsko-bawarski ośrodek Zugspitz Arena pod najwyższą górą Niemiec. Rodziny z dziećmi lub osoby początkujące z pewnością docenią mniejsze, przyjazne tereny narciarskie, takie jak Venet, Achensee czy Fieberbrunn, które nie tylko oferują przystępne ceny, ale oprócz tras zjazdowych oferują szeroki wachlarz innych atrakcji.


 

Ośrodki narciarskie

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?