Opis destynacji

Czechy – godna alternatywa dla wakacji nad morzem lub w Alpach

W porównaniu do sąsiednich krajów, które szczycą się morzem lub majestatycznymi górami, lub obydwoma na raz, obywatel Czech może na pierwszy rzut oka poczuć się jak biedny krewny, przecież jaka jest wysokość najwyższej czeskiej góry, Śnieżka, 1602 m n.p.m. w porównaniu ze szczytami Alp czy Tatr? A jaka jest powierzchnia największego zbiornika wodnego w Czechach (Lipno) w stosunku do morza, od którego dzieli Czechów około 300 kilometrów? Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy szereg powodów, dla których nie warto rezygnować z letniego wypoczynku w Czechach. Warto bliżej poznać naturalne piękno czeskich lasów, przygranicznych gór i płodnych nizin.

ZALETY

 • wakacje w Czechach oszczędzają mnóstwo czasu, nerwów i paliwa
 • naturalne piękno czeskich lasów, przygranicznych gór i płodnych nizin
 • ilość zabytków w dosłownie każdym zakątku
 • magia lata na czeskich stawach, zaporach lub w górach
 • niższy poziom cen niż w Europie Zachodniej
 • wędrówka Szumawą podczas pobytu nad brzegiem zbiornika Lipno
 • Region karlowarski, znany na całym świecie ze swoich uzdrowisk termalnych
 • Třeboň, Jindřichův Hradec i Telč jako przedstawiciele urokliwych południowoczeskich miasteczek „Panów Róży“
 • atrakcyjne centrum Znojma, winnice i Park Narodowy Podyjí w jego bezpośrednim sąsiedztwie
 • tętniący życiem Liberec i miasto Waldszteina we Frydlancie pod Górami Izerskimi
 • miasto Hustopeče otoczone winnicami i sadami migdałowymi
 • niesamowity ośrodek golfowy Kaskáda u Kuřimi niedaleko Brna

Wiele dobrych powodów, aby spędzić wakacje w Czechach

W związku z sytuacją, która w ostatnich latach ograniczyła wyjazdy zagraniczne, wielu Czechów powróciło również do podrózowania po swojej ojczyźnie. Odkryli, że wybierając wakacje w Czechach, zaoszczędzą mnóstwo czasu, nerwów i paliwa. Nie mówiąc już o liczbie zabytków znajdujących się w każdym zakątku Republiky Czeskiej.

Jednocześnie klienci w Czechach nie muszą martwić się o bezpieczeństwo osobiste, np. ze względu na kryzys uchodźczy, terroryzm czy strefy „no-go”. Istnieje jednak również wiele innych powodów np. motywacją do spędzenia wakacji w Czechach mogą być piękne zabytki (tylko nieliczni Czesi odwiedzili większość z nich), doskonałe regionalne wina i jedzenie, naturalne piękno, a także, co nie mniej ważne, przystępna cena, dostępność komunikacyjna i brak bariery językowej

Krajowe wakacje potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, którzy potrzebują lepszych usług. Obiekty noclegowe odpowiadają na zwiększone zainteresowanie turystów i oferują im usługi wyższej jakości oraz szereg atrakcji dodatkowych, np. różnorodne pobyty wellness. W ostatnich latach w regionach powstało wiele parków rozrywki, w których może bawić się cała rodzina.

Turyści coraz bardziej doceniają także agroturystykę jako sposób spędzania wolnego czasu. Wyjeżdżają na wieś, poznają lokalne życie i odkrywają na nowo tradycje, cykl natury i dawne rzemiosła. Bardzo popularna jest takže enoturystyka, w tej branży dominują Morawy Południowe, ale także gastronomia, zwłaszcza różne lokalne festiwale gastronomiczne.

Bogata historia i piękno Republiki Czeskiej jest wielkim odkryciem i miłym zaskoczeniem w  porównaniu z przepełnionymi plażami. Nasi południowi sąsiedzi oferują  muzea, zabytki, zamki, pałace, parki narodowe, obszary chronionego krajobrazu itp. Popularne są również różne gry geolokalizacyjne w znanych miejscach. Ze smartfonem w dłoni ożywają zapomniane historie z różnych zakątków Czech.

W ostatnich latach turystyka rowerowa w Czechach przeżyła ogromny rozkwit. Z każdym rokiem przybywa kilometrów tras i ścieżek rowerowych, a oferta autobusów rowerowych i pubów rowerowych stale się poszerza. Czesi kochają wycieczki rowerowe, a Czechy stają się dla rowerzystów ziemią obiecaną.

Wysoka jakość infrastruktury turystycznej

Każdy, kto przez kilku ostatnich lat nie odwiedzał Czech, będzie bardzo pozytywnie zaskoczony tempem zmian w infrastrukturze turystycznej. W ostatnich latach poczyniono tu ogromne inwestycje i przeniknęło tu szereg udogodnień, które wcześniej można było spotkać jedynie w kurortach Europy Południowej. A trzeba też zaznaczyć, że ogólny poziom cen w Czechach jest w dalszym ciągu troszke niższy od średniej w Europie Zachodniej.

Od dzikich gór granicznych po niziny morawskie

Jednoznacznym numerem 1 wśród gór przygranicznych – są Karkonosze z kilkoma popularnymi ośrodkami np. Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harachov i Benecko.

Sąsiednie Góry Izerskie reprezentują ośrodki Desná i Josefův Důl, a u ich podnóża miasto Frydlant i stolica regionu Liberec.

Děpoltovice u podnóża pasma Krušné hory oraz znane na całym świecie Mariańskie Łaźnie i Karlovy Vary są przedstawicielami słynnych źródeł termalnych regionu karlowarskiego.

Dużą część urokliwej Szumawy, która przez 41 lat była częścią „żelaznej kurtyny”, można zwiedzać, zakwaterując się nad brzegami zbiornika wodnego Lipno w miejscowościach Černá v Pošumaví, Lipno nad Vltavou lub Volary lub w zachodniej części pasma górskiego w miejscowości rekreacyjnej Srní z szeregiem oryginalnych górskich budynków, położonej nad dzikim potokiem rzeki Vydra, w środku Parku Narodowego Szumawa.

Południowoczeskie miasta panów z Róży, których okres świetności wiąże się z rodem Witkowców, czyli Rożomberków, to m.in. Třeboň nad brzegiem stawu Svět, Jindřichův Hradec odbijający się w tafli stawu Vajgar, czy bajkowe miasteczko Telcz, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okolicach Nowego Miasta na Morawie w pod obszarem naturalnym Žďárské vrchy znajdziecie nie tylko spokój w tutejszych głębokich lasach, ale przede wszystkim wspaniałe możliwości uprawiania sportu. W Górach Żelaznych, na północnym krańcu Wyżyny Czesko-Morawskiej, znajduje się urokliwy zbiornik wodny Seč z kilkoma ruinami zamku w pobliżu.

Na południu Moraw, czyli w najcieplejszych lokalizacjach, znajdziemy zupełnie inne atrakcje – np. piękne Znojmo z jego winnicami i Parkiem Narodowym Podyjí, słynne sady migdałowe miasta Hustopeče lub wspaniały ośrodek golfowy Kaskáda u Kuřimi w pobliżu atrakcyjnej metropolii południowomorawskiej – Brna.

Jako przedstawiciel Moraw Wschodnich, a konkretnie regionu Zlińskiego, zaliczamy do grona słynnych uzdrowisk Luhačovice z urokliwymi budynkami architekta Dušana Jurkowicza z pięknym otoczeniem Obszaru Chronionego Krajobrazu Białe Karpaty.

Północno-wschodni kąt Republiki Czeskiej zajmują Beskidy. Pomiędzy dwoma najwyższymi górami, Łysą Górą i Smirkiem znajduję się w miejscowości Ostravice czterogwiazdkowy Golf & Ski Resort Ostravice, wyjątkowy kompleks sportowo-rekreacyjny w sercu pięknej górskiej doliny Beskidu Morawsko-Śląskiego. Pole golfowe Golf Club Ostravice jest jednym z najciekawszych w kraju.

Wielką popularnością wśród turystów cieszą się Jeseníky – najwyższe pasmo górskie na Morawach. Mniejszy rodzinny ośrodek rekreacyjny Filipovice lub bardziej znane Kouty nad Desnou są dobrym punktem wypadowym do poznawania uzdrowiska Jeseník, szczytów Červenohorské sedlo, Keprník, Šerák, wyjątkowej elektrowni wodnej Dlouhé stráně, a także do wspinaczki na najwyższą górę Moraw, Pradziad.

Do najbardziej znanych przyrodniczych atrakcji Wyżyny Broumowskiej, położonej w pobliżu granicy z Polską, w regionie turystycznym Kladské pomezí we wschodnich Czechach (w powiatach Náchod i Trutnov), należą skalne miasta z piaskowca. Najbardziej znane znajdują się w NPR Adršpašsko-teplické skály i NPR Broumovské stěny. Prawie cała Broumovská vrchovina jest częścią CHKO Broumovsko, która została utworzona głównie w celu ochrony zachowanych miast skalnych. Obszar ten jest tradycyjnie podzielony na skały Adrszpaskie i Teplickie. Skalne miasto Adrszpachš charakteryzuje się dużą liczbą wysokich, wolnostojących wieży skalnych.

Obszar chronionego krajobrazu Czeski Raj słynie także z miast skalnych – tak zbiorczo nazywa się obszar w środkowej części regionu Pojizeří, który wyróżnia się dużą koncentracją zabytków przyrodniczych i historycznych. Ośrodek sportowo-rekreacyjny Ráj Srbsko oferuje zakwaterowanie w chatach w pobliżu stawu Komárovský – Branžež, we wsi Srbsko. Ta lokalizacja  jest doskonałą bazą wypadową na szlaki regionu turystycznego Czeski Raj, np. do zamku Valečov, Příhrazské skály, skalnego zamku Drábské světničky, szczytu Mužský itp.

Na koniec największa atrakcja turystyczną Republiki Czeskiej – jej stolicę Praga, jedno z najpiękniejszych miast świata, barokowe serce Europy i stuwieżowa królowa Czech. Warto przejść się krok po kroku po historycznym centrum z malowniczymi uliczkami, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najpiękniejszych przeżyć zalicza się spacer Mostem Karola z widokiem na Zamek Praski, wycieczki ulicami Nowego Świata i Malé Strany, na romantyczną wyspę Kampa, czy też po Starym Mieście z Rynkiem Starego Miasta, Ratuszem i Zegar Astronomiczny, czy Miasto Żydowskie ze starym cmentarzem żydowskim i synagogą. Wiedzę oferują na przykład kolorowe wystawy Muzeum Narodowego lub praskiego zoo.

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?