Opis obszaru

ZALETY

Kvarner - riwiera, którą lubiła również austriacka arystokracja

- Zatoka Kvarner znana z wyjątkowego piękna i czystego morza
- wszechobecna bujna roślinność oraz piękne plaże i zatoki
- góry chroniące wybrzeże przed złą pogodą z wnętrza
- obszar o bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym
- Parki Narodowe Risnjak i słynne na całym świecie Jeziora Plitwickie
- jeden z najstarszych i najbardziej rozwiniętych regionów turystycznych w Chorwacji
- dzięki setkom lat weneckiej dominacji w niektórych miejscach panuje „włoska” atmosfera
- ośrodki wypoczynkowe zadowalające nawet najbardziej wymagających gości
- idealne na relaks i prawdziwie aktywny wypoczynek
- zorganizowane wycieczki na wyspy Cres, Lošinj, Krk, Rab i Pag


Kvarner obejmuje obszar przylegający do półwyspu Istria, który obejmuje zarówno stały ląd (wybrzeże Zatoki Kvarnerskiej od Riwiery Opatijskiej po Karlobag) jak i grupę Wysp Kvarnerskich (archipelag składa się z zewnętrznego pasa wysp - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik i kilka małych wysp, a z wewnętrznego pasa głównie duże wyspy - Krk, Rab, Pag i kilka małych) na Morzu Adriatyckim. Regiony Lika i Gorski Kotar są również przypisane do regionu Kvarner.


Plaże, SPA i atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku


Kvarner jest bardzo popularny wśród turystów, zwłaszcza ze względu na przyjemny klimat, wszechobecną bujną roślinność i piękne plaże graniczące z czystym morzem. Obszar jest niezwykle bogaty w faunę i florę, na północy znajdują się głębokie lasy i Park Narodowy Risnjak, na południowy wschód od zatoki znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich. Pasmo górskie Učka wznosi się nad Riwierą Kvarner z najwyższym szczytem Vojak, osiągającym wysokość 1401 metrów. To pasmo górskie chroni wybrzeże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi pochodzącymi z wnętrza. Jednak Kvarner to także obszar o bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym, dlatego jest jednym z najstarszych i najbardziej rozwiniętych regionów Chorwacji. W centrum nadmorskiego miasta Rijeka (wł. Fiume), ale także w wielu innych mniejszych miejscowościach na wybrzeżu, dzięki setkom lat weneckich rządów można poczuć się jak we Włoszech. Riwiera Kvarner zaczyna się na północy od tradycyjnego uzdrowiska Opatija i ciągnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża Istrii. Z tradycji uzdrowiskowych słyną również kurorty Lovran czy Ičići, a trzeba powiedzieć, że są to często luksusowe kurorty, które zadowolą nawet najbardziej wymagających gości.


Wieloletnia wizytówka wysokiej jakości


Powodem jest to, że turystyka na Kvarnerze zaczęła się rozwijać ponad 160 lat temu, więc dziś oferuje najlepsze usługi. Połączenie pięknego morza, wysp i gór jest dosłownie niezapomniane. Wybrzeże ma zupełnie inny charakter niż sąsiednia Istria czy Dalmacja. Kvarner jest idealnym miejscem nie tylko na relaks, ale także na prawdziwie aktywne wakacje.


Szeroki wybór różnorodnych wycieczek


Z lokalnych 19 portów z ponad 3000 miejsc do cumowania goście mogą wypożyczyć żaglówki, jachty i łodzie motorowe, ale mogą też skorzystać ze zorganizowanych wycieczek na wyspy Cres, Lošinj, Krk, Rab i Pag, ale także do Wenecji we Włoszech. Z Kvarneru można jednak wybrać się na ciekawe wycieczki w głąb Istrii lub do Parku Narodowego Risnjak.Idealny na spokojne rodzinne wakacje


Kurorty na Kvarnerze są, ze względu na niewielkie rozmiary tutejszych plaż i szerokość wybrzeża ciasnego przez góry, być może oprócz nieco bardziej ruchliwej Opatiji, raczej mniejsze i spokojniejsze. Większość kurortów nastawiona jest głównie na wypoczynek rodzinny. Znajdziesz tu bardzo dobre zaplecze, a oferta noclegów jest wystarczająco zróżnicowana. Wakacje na Kvarnerze można urozmaicić licznymi wydarzeniami kulturalnymi, rozrywkowymi i sportowymi, np. karnawałami w Rijece.


Crikvenica to miasto w regionie Vinodol, 37 km na południe od Rijeki. Posiada przyjemne warunki klimatyczne, dzięki czemu może poszczycić się ponad stuletnią historią turystyki. Dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków obszaru Zatoki Kvarner. Miejscowa riwiera rozciąga się od Adriatyku na północy po Selce na południu. Miasto ma również bogatą tradycję uzdrowiskową, istnieje wiele sanatoriów i pawilonów uzdrowiskowych. Nad morzem znajdują się piękne piaszczyste plaże. Wiele zajęć dla dorosłych (tenis, gry w piłkę, sporty wodne) i dzieci sprawia, że ​​Crikvenica jest idealnym miejscem do rodzinnego wypoczynku. Możesz również odwiedzić atrakcyjne akwarium morskie. We wrześniu w Crikvenicy odbywa się Tydzień Wędkarski.


Selce to małe rybackie miasteczko na wybrzeżu, 3 km na południowy wschód od Crikvenicy. Ma podobne warunki naturalne jak Crikvenica, ale jest znacznie skromniejsza, choć Selce mają też długą tradycję rodzinnego wypoczynku. Znajduje się tu szpital specjalizujący się w leczeniu chorób serca, reumatycznych i oddechowych. Na plażach znajdziecie drobne kamyki i piasek, stopniowe zejście do morza to zaleta szczególnie dla dzieci. Plaża przed hotelem Varaždin została wyróżniona Błękitną Flagą.


Novi Vinodolski to port i popularny kurort przy ujściu rzeki Suha Ričina do Cieśniny Vinodolskiej (kanał Vinodolski), 9 km od Crikvenicy. Mieszkańcy uprawiają winorośl, ryby i usługi turystyczne. Novi Vinodolski ma bardzo dobre warunki do kąpieli i przyjemny klimat dzięki obfitemu lasowi sosnowemu.


Rab jest znany jako piękna wyspa słońca i piasku. Jest tam najwięcej piaszczystych plaż z całego chorwackiego Adriatyku  - około trzydzieści. Największym ośrodkiem turystycznym jest miasto Rab z cennymi zabytkami kulturalnymi i historycznymi. Wyspa leży w grupie wysp Kvarner, w zewnętrznym pasie. Od lądu oddziela ją Cieśnina Velebit (Kanał Velebit), od Pagu Cieśnina Pag (Kanał Paski), między Rabem i Cresem jest Cieśnina Kvarnerska (Kanał Kvarner). Górzysta wyspa ma powierzchnię 93,6 km², wapienny grzbiet Kamenjak jest najwyższym punktem wyspy (szczyt Straža 408 m n.p.m.). Grzbiet Kamenjak chroni drugą stronę Rabu przed skutkami wiatru.


Morze i plaże


W ostatnich latach dużo więcej uwagi poświęcono poprawie i utrzymaniu plaż. Nic więc dziwnego, że to właśnie dzięki tej pielęgnacji plaże w rejonie Zatoki Kvarnerskiej znane są z wyjątkowego piękna, czystego morza i bogatej roślinności wzdłuż wybrzeża. Wiele lokalnych plaż, takich jak Crikvenica, Selce i Novi Vinodolski, zostało wyróżnionych Europejskim Certyfikatem Doskonałości Błękitnej Flagi. Jest to międzynarodowe wyróżnienie za wysoki standard ochrony przyrody, czystość morza i jego otoczenia, schludność i jakość warunków sanitarnych i bezpieczeństwa.
Wybrzeże Zatoki Kvarner oferuje niezliczone piękne miejsca do pływania - od piaszczystych, przez żwirowe plaże, po naturalne i skaliste zatoki. Atrakcją kurortu Crikvenica jest centralna, długa żwirowa plaża Gradska plaža (w sezonie od 1 czerwca do 15 września opłata za wstęp), zamieniająca się w gruboziarnisty piasek ze stopniowym zejściem do morza. Nadaje się dla małych dzieci i osób niepełnosprawnych. Pozostałe plaże są żwirowo-kamieniste, również ze stopniowym wejściem do morza. Wyspa Rab ma największą liczbę piaszczystych plaż - jest ich 30.

W miesiącach letnich temperatura morza dochodzi do 27°C.


Uwaga - ze względu na obecność jeżowców i ostrzejszych kamieni w morzu polecamy buty do wody.Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?