Kouty nad Desnou

Odkryj z nami najpiękniejsze rzeczy, jakie Kouty nad Desnou oferuje.

Narciarstwo w Koutech nad Desnou

Kouty nad Desnou – nowa narciarska dominanta Jesioników

Kouty nad Desnou to nowa narciarska dominanta Jesioników. Znajdują się u podnóża znanej, unikalnej elektrowni szczytowo‑pompowej i zbiornika wodnego Dlouhé Stráně. Głównymi atrakcjami Koutów są sportowe trasy zjazdowe oraz najdłuższa trasa na Morawach o długości 3 050 m i różnicy wysokości 520 metrów. W ofercie ośrodka znajdują się również kolejne dwie urozmaicone, dwukilometrowe trasy zjazdowe o zmiennym nachyleniu i różnicy wysokości również przekraczającej 500 metrów. Najstromsza trasa „Medvědí” posiada „czarny” odcinek w swojej środkowej części. Dzięki szerokości tras przekraczającej 50 metrów jest na nich wystarczająco dużo miejsca na szeroką linię carvingową.

Pierwsze miejsce wśród morawskich ośrodków narciarskich

Całkowita długość tras zjazdowych wynosząca 11,5 km zapewnia Koutom nad Desnou pierwszeństwo wśród morawskich ośrodków narciarskich. Główna, nowoczesna 6‑osobowa kolejka krzesełkowa Doppelmayr ma długość 2 000 m i prowadzi z wysokości 588 m n.p.m. na szczyt trasy Medvědí, sięgający 1 095 m n.p.m. Komfortowe i bezpieczne warunki narciarskie zachwycą przede wszystkim rodziny z dziećmi. Dla dzieci i początkujących dostępny jest ruchomy pas w strefie szkoły narciarskiej. Dziecięcy ogródek narciarski jest bezpiecznie ogrodzony od otoczenia – rodzice mogą obserwować zajęcia z nasłonecznionego tarasu przy restauracji.

Idealne miejsce startowe na przygotowane trasy biegowe

Kouty nad Desnou to także idealny punkt startowy na trasy biegowe, w tym z bezpośrednim połączeniem z Magistralą Jesionicką. Dla narciarzy biegowych przygotowywane są regularnie utrzymywane trasy na wysokości 1 100–1 300 m n.p.m., gwarantujące bardzo dobrą pewność śniegu oraz możliwość odwiedzenia górnego zbiornika Dlouhé Stráně. Przy górnej stacji kolejki znajduje się nie tylko punkt wyjścia na trasy biegowe Stadion i Mravenečník, ale także drewniana, bezpłatnie dostępna wieża widokowa.

Mniej stoków dla początkujących

Za pewną wadę można uznać fakt, że poza szczytową trasą U vrtulí Kouty nad Desnou nie oferują typowo początkującego stoku — nawet niebieska trasa „Pohodová” wymaga pewnego doświadczenia. Nieco trudniejszy jest także dojazd do wyciągu dojazdowego.

Szczególnie dla snowboardzistów dość nieprzyjemny jest płaski odcinek na przejeździe do tras Hřebenovka i Pohodová.

Popularne hotele