Mała wioska w Jesionikach Filipovice znajduje się w samym sercu Obszaru Chronionego Krajobrazu Jesioniki pod najwyższą morawską górą Pradziad. Dziś jest to malutka wioska, jednak przed powojennymi wysiedleniami ludności niemieckiej, która stanowiła 100 % mieszkańców, wieś była wielokrotnie większa. Tylko jeden przystanek autobusowy oddziela Filipovice od Červenohorského sedla na głównym grzebieniu. Zaledwie kilka kilometrów w przeciwnym kierunku można dotrzeć do miasta powiatowego Jeseník ze słynnym uzdrowiskiem Priessnitz.
Mniejszy rodzinny ośrodek rekreacyjny Filipovice to idealna baza wypadowa do zwiedzania uzdrowiska Jesionik, przełęczy Červenohorské sedlo, szczytu Keprník, Šerák, a także do wspinaczki na najwyższą morawską górę Pradziad. Strategiczne położenie tuż przy głównej drodze w kierunku Jesionika i Szumperka umożliwia łatwe dotarcie samochodem lub autobusem do nieco bardziej odległych miejsc, np. Kouty nad Desnou kolejką linową prowadzącą do słynnej elektrowni wodnej Dlouhé stráně lub Zamek Velké Losiny w Szumperku. W Jesionikach rowerzyści mogą spróbować słynne single tracki ścieżki Rychlebskiej.
Pradziad o wysokości 1491 m.n.p.m. jest nie tylko najwyższą górą na Morawach, ale także na czeskim Śląsku. Przez szczyt przebiega granica województwa morawsko-śląskiego i ołomunieckiego. Nadajnik telewizyjny zbudowany w latach 1968–1980 dzięki wysokości 146,5 m jest najwyższym stałym punktem w Czechach – jego górna część przekracza wysokość Śnieżki. Platforma widokowa znajduje się 73 metrów od podstawy wieży i można na nią dojechać windą. Pięknie widać nie tylko całe Jesioniki i Bieskidy (Łysa góra, Radhošť), ale także Śnieżkę i słowackie góry, takie jak Mała Fatra i Wysokie Tatry. Przy dobrej widoczności widać nawet Alpy. Oryginalna kamienna wieża widokowa z lat 1903-1912 o romantycznym gotyckim wyglądzie została rozebrana po II wojnie światowej. Pradziad ma surowy klimat, średnia roczna temperatura wynosi poniżej 1 °C. W drodze z Červenohorskiego sedla do Pradziada nie zapomnijcie odwiedzić legendarnego schroniska górskiego Švýcárna, które pierwotnie było chatą pasterską z 1887 roku.
Jeśli przejdziecie z Červenohorskiego sedla na drugą stronę od Pradziadu, wejdziecie do Narodowego Rezerwatu Przyrody Šerák-Keprník, utworzonego już w 1933 roku. Jego nazwa pochodzi od tych dwóch dominujących szczytów. Bardziej znany Šerák (1351 m.n.p.m.) leży na historycznej granicy Moraw i Śląska. Poniżej szczytu stoi kamienna chata Jiříego z 1888 roku. Do Šeráka można łatwo dojechać kolejką krzesełkową z Ramzowskiego sedla. Keprník (1423 m.n.p.m.) to czwarty pod względem wysokości szczyt w Wysokim Jesioniku. Na jego szczycie znajdują się piękne mroźne chaty, a na południowym zboczu jest torfowisko.