Andora to księstwo położone na granicy pomiędzy Francją na północy kraju a Hiszpanią (dokładniej Katalonią) na południu. Ze względu na swą powierzchnię 468 km2 (mniej niż powierzchnia Warszawy) zaliczana jest do najmniejszych państw nie tylko w Europie, ale i na świecie. Andora położona jest na wysokości od 900 do 2 946 m n.p.m, otoczona Pirenejami. Stolica Andorra la Vella znajduje się nad rzeką Valila. Androra należy do kilku międzynarodowych organizacji, m.in. ONZ czy Rady Europy, ale nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Andora jest diarchią, gdzie funkcję głowy państwa sprawują dwaj współksiążęta – francuski prezydent, jako tytularny następca książąt z Foix oraz biskup katalońskiego miasta Seo de Urgel, ponieważ cała powierzchnia Andory należy do diecezji Urgulskiej z kurią biskupa właśnie w tym mieście. Współksiążęta zgodnie z Konstytucją pełnią funkcję reprezentatywną i symboliczną. Ich kompetencje legislacyjne i wykonawcze zostały przeniesione na Radę Generalną. W kompetencji współksiążąt nadal pozostaje ogłaszanie wyborów, mianowanie premiera i inne kwestie, w których działają niezależnie od polityków Andory. Parlament Andory to Rada Generalna, która składa się z 28 do 42 członków, gdzie połowa jest wybierana w całym kraju a druga połowa w każdej parafii. Rząd reprezentuje premier (wybrany przez Radę i mianowany przez współksiążęta) oraz ministrowie, wybierani przez samotnego premiera. Ciekawostką jest, że prawo wyborcze zostało kobietom przyznane dopiero w roku 1970.
Andora jest państwem neutralnym, nie posiada wojska, ma tylko naczelnika wojskowego, którym jest francuski prezydent. Obronę przeciwko interwencji wroga zapewniają Hiszpania i Francja, które zobowiązały się nie ingerować w stosunki zagraniczne Andory. Jedynym obowiązkiem mężczyzn od 16 do 60 roku jest nauczyć się posługiwać się bronią.
Andora współdzieli z Francją i Hiszpanią konsulaty w tych państwach, gdzie sama nie posiada własny konsulat.
Nasza premiera Andory obejmuje 2 tutejsze regiony narciarskie. Pierwszym z nich to Vallnord, znana wsród miłośników sportu przede wszystkim jako miejsce, gdzie organizowany jest Puchar Świata w kolarstwie górskim w latach 2008, 2009, 2013, 2017 oraz 2018. W 2015 r. odbyły się tu także mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, gdzie swój historyczny sukces zaliczył czeski kolarz Ondřej Cink, zdobywając brązowy medal w Cross-country.
Region obejmuje m.in. ośrodki narciarskie Pal i Arcalís. Pal byl odcinkiem końcowym legendarnego hiszpańskiego wyścigu kolarskiego La Vuelta a España w 2010 r., Arcalís był finiszem Vuelty w roku 1994, natomiast w latach 1997, 2009 i 2016 kończył się w nim najsłynniejszy wyścig kolarski na świecie Tour de France.
We wrześniu 2018 r. Vuelta i España wróciła do Androry, najpierw 14.09. kończył się etap z Lleidy w parku rozrywki Naturlandia na wysokości 2.000 m n.p.m., kolejnego dnia królewski 20. etap Escaldes-Coll de la Gallina z sześciu przełęczami i z przewyższeniem całkowitym 4.000 m odbył się cały na terytorium Andory.
W zimie region Vallnord obejmuje ośrodki narciarskie Arinsal, Pal oraz Ordino-Arcalís, połączone jednym karnetem. Najbardziej popularny z nich ośrodek Arinsal połączony jest z Palem kolejką linową z 50-cioma miejscami, dzięki czemu oferuje aż 63 km tras o zbilansowanym poziomie trudności.
Pal-Arinsal to drugi co do wielkości ośrodek narciarski w Androrze, położone nad miejscowością La Massana. Dostępne jest mnóstwo innych rozrywek, w tym heliskiing, rakiety śnieżne, park linowy, zip-line, jazda na sankach, psie zaprzęgi czy skutery śnieżne.
30- kilometrowy, trochę bardziej oddalony ośrodek Ordino-Arcalís na końcu doliny wysokogórskiej Riu Valira d'Ordino, oferuje prawdopodobnie najlepsze warunki do jazdy na nartach w Andorze. Dosyć często zamyka sezon zimowy jako ostatni w kraju, szczególnie dzięki wysokości 2.625 metrów n.p.m. Dysponuje znacznym terenem do jazdy ekstremalnej, posiada kilka oznakowanych stref do jazdy freeride, odbywają się tu wyścigi Freeride World Tour.
Z La Massany z łatwością można dotrzeć do ogromnych kąpieli termalnych Caldea w stolicy Andorra la Vella.
Naprawdę wyjątkowe wydarzenie sportowe w Andorze będzie miało miejsce w dniach 11-17 marca 2019. Ośrodek Grandvalira przedstawi się szerokiej publiczności jako miejsce, gdzie odbędzie się finał Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a mianowicie na stokach Avet w Soldeuoraz Àliga w El Tarter.
To wcale nie wszystko. 5 - 7 kwietnia 2019 na stoku Riberal o nachyleniu aż 74% w sektorze Grau Roig odbędzie się Puchar Świata w narciarstwie szybkim. Czy zostanie pobity rekord trasy, który ustanowił w 2017 r. Szwajcar Philippe May, rozpędzając się do 199,56 km/h?
Z ważniejszych sportowych imprez tego sezonu warto wspomnieć o 15. Edycji wyścigów Total Fight Masters of Freestyle w snowparku El Tarter – 28 - 30 marca 2019 zmierzą swe siły snowboardziści, natomiast 4 - 6 kwietnia 2019 będą swe umiejętności pokazywać narciarze freestylowi.
Region narciarski Grandvalira obejmuje ośrodki narciarskie Pas de la Casa, Grau Roig, Soldeu, El Tarter, Canillo i Encamp. Ponad 210 km połączonych tras narciarskich tworzy największy region narciarski nie tylko w Andorze, ale także w całych Pirenejach. Chodzi o region położony na wysokości 2.640 m n.p.m., asekurowany najbardziej wydajnym sztucznym zaśnieżaniem. Nazwa Grandvalira używana jest od 2003 roku, kiedy doszło do połączenia dwóch najstarszych ośrodków narciarskich w Pirenejach, Pas de la Casa i Grau Roig (założone w 1956 r.) z sektorami Soldeu-El Tarter (założone w 1964 r.). Dziś znajdziemy tu nowoczesne systemy transportowe w postaci bardzo pojemnych wyciągów krzesełkowych i gondol. Jeden ogólny karnet narciarski poprowadzi całym kampusem sportów zimowych całkowicie połączonym wyciągami i stokami.
Oprócz „zwykłego” narciarstwa lub snowboardingu możemy wypróbować heliskiing i bajeczny freeride. Warto wspomnieć także o szeregu innych atrakcji, takich jak rakiety śnieżne, snowtubing, jazda na sankach, jazda w psim zaprzęgu, czy skutery śnieżne. Łatwo także dotrzeć stąd do stolicy Andory na atrakcyjne zakupy.