Opis destynacji

Słowenia, najbardziej rozwinięty kraj postkomunistyczny, który jest nam bardzo bliski kulturowo i geograficznie, wciąż nieco niezasłużenie znajduje się na marginesie zainteresowania polskich turystów, którzy zazwyczaj tędy przejeżdżają nad morze do Chorwacji. Jednak ten miły kraj z pewnością ma coś do zaoferowania na swoim krótkim, ale pięknym wybrzeżu Adriatyku.

Słowenia, która liczy dwa miliony obywateli, należy do mniejszych krajów, natomiast dzięki niewyeksploatowanej linii brzegowej i górzystemu wnętrzu kraju z licznymi jeziorami oferuje więcej niż inne kraje, które są o wiele większe. Ze słoweńskich kurortów nadmorskich ponownie wybraliśmy szlachetne Portorož, mniej znany Strunjan, sąsiadujący z Izolą i położone na granicy z Włochami Ankaran.

Słowenia to właściwy wybór dla tych, którzy lubią cieszyć się pięknem przyrody i zabytków historycznych lub skosztować lokalnych specjałów w dobrych cenach, które są nie wiele wyższe od tych naszych. Rozsądny poziom cen w całej Słowenii jest kolejnym powodem, aby wybrać się do tego uroczego kraju.

Niezwykła jest również typowa gościnność lokalnych obywateli, z którymi można prowadzić rozmowę przy szklance pysznego lokalnego piwa lub kieliszku wina w pokrewnym języku. Słoweńcy są bardzo podobni swoją mentalnością. Nie dziwi jednak fakt, że kraj swoją czystością przypomina Austrię.

Aby odwiedzić naszych przyjaciół z Unii Europejskiej, trzeba pokonać mniej kilometrów niż do Chorwacji czy Włoch, co jest dużą zaletą. Wszystko prowadzi nas do wniosku, że Słowenia jest miejscem idealnym  szczególnie dla tych, którzy preferują relaksujące wakacje w przyjaznym otoczeniu.

Kraj znajdujący się pod Triglavem potrafi zaskoczyć pod wszystkimi względami, zwłaszcza kiedy przyjemną atmosferę wzmocni dobra pogoda. Słowenia jest naszym typem na wspaniałe wakacje!

Relaksujące wakacje w Słowenii

Na północy Słowenię otaczają Alpy, na zachodzie znajduje się wybrzeże Adriatyku, które liczy tylko 47 km (wliczając wszystkie zatoki, półwyspy i cyple). Można tu znaleźć bardzo dużo ciekawostek. Na południu znajduje się półwysep Istria, który jest w większości chorwacki. Najbardziej wysunięta na północ i najbardziej rozwinięta gospodarczo republika byłej Jugosławii szczyci się znanymi nadmorskimi kurortami Portorož, Piran i Koper. Wnętrze kraju to m.in. słoweńskie Alpy, przepiękne lasy, wiele zamków i historycznych miast. Do najpopularniejszych turystycznych celów Słowenii należą metropolia Lubljana, znane  termy Zreče, Moravske Toplice i Ptuj, alpejskie kurorty Kranjska Gora, Krvavec lub Rogla, słynne jaskinie Postojna i Szkocjańskie lub polodowcowe jeziora Bled i Bohinj. Tutaj niczego nie brakuje. Można spędzać czas na plaży, odkrywać zabytki architektury lub chodzić po wysokich górach.

Klimat i pogoda w Słowenii

Słowenia, mimo stosunkowo niewielkiego obszaru, znajduje się w trzech strefach klimatycznych. Grzbiety Alp wznoszą się na północnym zachodzie, a klimat jest zmienny, deszczowy, z ostrymi zimami i łagodnymi latami. Na wybrzeżu Adriatyku panuje klimat śródziemnomorski z ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Na wschodzie Słowenii dominuje klimat kontynentalny, z bardziej wyraźnymi różnicami temperatur między latem i zimą.

Geografia Słowenii

Góry, jeziora i morze - Słowenia może być dumna ze zróżnicowanego krajobrazu mieszczącego się na stosunkowo niewielkim obszarze (od portu Koper na zachodzie po Lendavę na wschodzie, czyli tylko 310 km). Jest bogata w różnorodne góry, jaskinie, rozległe lasy i romantyczne jeziora, co czyni ten kraj prawdziwym rajem turystycznym.

Poszczególne góry wznoszą się stromo z nizin Zatoki Triesteńskiej. Na południu znajduje się Śnieżnik z wysokim na 1795 m szczytem Veliki Snežnik, z którego jak na dłoni widać morze, Istrię i Alpy.

Alpy Słoweńskie, wznoszące się w północnej części kraju, dzielą się na Alpy Julijskie z najwyższą górą Słowenii, Triglavem, Karawanki, Alpy Kamnickie i Pohorje. W dolinach znajdują się słynne górskie ośrodki narciarskie, takie jak Kranjska Gora, a także liczne obszary wodne, zdominowane przez słynne jeziora polodowcowe Bled i Bohinj.

Rozległy system podziemny Postojna, jaskinie w regionie Kočevski Rog i Park Škocjanske Jame wyróżniają się na tle zjawisk krasowych. Największe rzeki w Słowenii to Sawa i Drawa, odpływające przez granicę do Dunaju.

Jaskinia Postojna i Lipica

System krasowy jaskiń w pobliżu gminy Postojna ma długość 20 570 metrów. Odcinek udostępniony do zwiedzania o długości 5,3 kilometra, obsługiwany przez pociąg, jest najdłuższy na świecie. Żyje tu niezwykły endemiczny gatunek płaza - odmieniec jaskiniowy. W pobliżu znajduje się wieś Lipica, słynąca z hodowli koni lipicańskich, wyhodowanej w czasach panowania Marii Teresy. Konie są nadal dostarczane do Wiedeńskiej Szkoły Jazdy.

Fauna i flora Słowenii

Jedyny park narodowy Słowenii Triglav znajduje się w wapiennym obszarze Alp Julijskich. Natura obdarzyła ten kraj wieloma atutami, dlatego jedne wakacje na zwiedzenie tego cudownego miejsca nie wystarczą. To nie przypadek, że 8% powierzchni Słowenii należy do chronionych obszarów przyrodniczych.

To także powód, dlaczego tutaj możemy znaleźć 3.000 gatunków roślin, z tego 60 gatunków endemicznych. Leży na granicy regionu alpejskiego, wybrzeża Adriatyku, Niziny Panońskiej i krasu wapiennego.

Do najcenniejszych gatunków słoweńskiej flory należą na przykład triglavska goryczka i róża, które kwitną od maja do września. W wyższych partiach gór rosną głównie iglaki i modrzewie, w dolinach liściaste lasy bukowe. Wybrzeże Adriatyku graniczy ze śródziemnomorską roślinnością cyprysów, palm i oleandrów.

Najbardziej znanym i najbardziej typowym zwierzęciem dla Słowenii jest koziorożec, który w przeszłości niemal wyginął. W ostatnich czasach tych wspaniałych zwierząt, które są jednym z narodowych symboli kraju, przybywa. Na dużych obszarach leśnych żyją niedźwiedzie brunatne, jelenie i dziki. Tutejsze strumienie obfitują w pstrągi i inne gatunki ryb.

Słoweńska kuchnia

Dalszym powodem, dlaczego warto odwiedzić Słowenię, jest jej niezwykła atrakcyjna i bogata gastronomia. Słoweńska żywność łączy regionalne zwyczaje ze smakami kuchni węgierskiej, austriackiej, włoskiej czy bośniackiej. Uzupełnieniem są wina z trzech słoweńskich obszarów uprawy winorośli.

Typową słoweńską przystawką jest prosciutto. Zupy są zazwyczaj bardzo obfite, można je spożywać również jako danie główne. Do ulubionych zup należy zupa ziemniaczana z marchewką, kapustą i mięsem wędzonym. W alpach można natrafić na wyjątkowo smaczny kapuśniak (kiselja).

Jako danie główne (w okresie polowań) można zamówić doskonałą dziczyznę. Na obszarach przybrzeżnych w restauracjach można zjeść pyszne ryby (żabnice, mieczniki, płoć) oraz owoce morza (raki, małże, kalmary). Mątwy podaje się pieczone, grillowane lub faszerowane szynką i serem. Małże przygotowywane są „na buzar”, czyli duszone na czosnku, cebuli i winie. Bardzo często można też natrafić na trufle, które są używane do przyprawiania potraw.

Na deser można zjeść pyszne ciasto Gibanica nadziewane orzechami, twarogiem i owocami. W okolicy jeziora Bled można spróbować ciasto „Bledska kremšnita”  z ciasta francuskiego i kremu maślanego. W większości menu są też naleśniki z czekoladą, orzechami i bitą śmietaną.

A jeśli nie będzie wystarczająco dużo czasu, aby spróbować wszystkiego, nie można przegapić zakąski w postaci popularnej kiełbasy kraińskiej.

Podstawowe dane:

Powierzchnia: 20 273 km2

Populacja: 2 061 085

Skład narodowościowy: Słoweńcy (83,06%), Serbowie (1,98%), Chorwaci (1,81%), Bośniacy (1,1%)

Religia: 57,8% katolicy, 2,3% prawosławni, 2,4% muzułmanie, 0,8% ewangelicy

Język urzędowy: słoweński, w gminach z mniejszościami narodowymi włoski i węgierski

Stolica: Lubljana – 279 000 obywateli

Inne duże miasta: Maribor – 89 056, Celje – 37 115, Kranj – 34 950, Velenje – 26 426, Koper – 23 273, Novo mesto – 22 417, Ptuj – 18 134

Ustrój polityczny: republika (od powstania roku 1991)

Prezydent: Borut Pahor (od roku 2012)

Rząd: premier Janez Janša (od marca 2020, na tej pozycji był już w latach 2004–2008 oraz 2012–2013; od 1995 roku pełni funkcję przewodniczącego Słoweńskiej Partii Demokratycznej – SDS)

Podział administracyjny: 19 powiatów i 212 gmin, z tego 11 z nich ma status gminy miejskiej

Waluta: 1 Euro = 100 centów

PKP za 2019 r.: 23 204 EUR / os.

Inne: członek EU od 1.05.2004, od marca 2004r. członek NATO

Ambasada Polska w Lublanie:

adres: Bežigrad 10, 1000 Lublana

telefon: +386 1 436 54 50

e-mail: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?