Opis ośrodka

Kouty nad Desnou pod przełęczą Červenohorské sedlo znajdują się nowe, najpopularniejsze miejsca turystyczne na mapie Jesioników. Są one nierozerwalnie związane z unikalnym zbiornikiem pompującym wodę Dlouhé stráně, u podnóża którego się znajdują. Główną atrakcją obszaru Kouty jest nowoczesna 6-osobowa kolejka linowa Doppelmayr o długości 2000 m, od 588 m.n.p.m. na szczyt Medvědí hora (1095 m.n.p.m.). Oprócz głównej drogi Šumperk – Jeseník do Koutów prowadzi także zelektryfikowana linia kolejowa.

Najdłuższy zjazd na hulajnogach w Czechach

Jeśli nie chcecie wracać tą samą drogą? Jest możliwość skorzystania z wypożyczalni hulajnóg! Hulajnogi i kaski można wypożyczyć w sklepie Helia Sport na rynku w Koutech lub bezpośrednio przy górnym zbiorniku Dlouhá stráně. Możecie się spodziewać wyjątkowej możliwości niezwykłych wrażeń podczas najdłuższego zjazdu na hulajnogach w Czechach. Trasa oferuje niezrównane wrażenia sportowe i krajobrazowe. Jej długość wynosi ponad 17 km, prowadzi od górnego zbiornika elektrowni Dlouhé stráně wokół dolnego zbiornika i dalej do obszaru Kouty. Kolejka linowa zabierze Państwa na Medvědí horę z ciekawym punktem widokowym. Następnie trzeba pokonać na hulajnodze trasę o długości 4,5 km, po której dotrzemy bezpośrednio do górnego zbiornika elektrowni Dlouhé stráně. Można też na trasie skręcić bezpośrednio do dolnego zbiornika i ominąć końcową wspinaczkę. Następnie czeka na Was wspaniała przygoda sportowa – 17-kilometrowy zjazd na hulajnodze trwający około 30 minut. Po której wrócicie do rynku w Koutach. Na trasie można podziwiać widoki na najwyższą górę Jesioników i najwyższy punkt w Czechach (szczyt nadajnika Pradziad), obejrzeć skały zdobiące szczyty Jesioników (Vozka, Keprník, Petrovy kameny), techniczne i inne ciekawości, które się tutaj znajdują.

Bezpłatna wieża widokowa na szczytu Medvědí hora

Przy górnej stacji 6-osobowej kolejki linowej znajduje się okrągły bar U Medvěda z tarasem słonecznym i leżakami. Atrakcyjne szlaki turystyczne (nadające się również do nordic-walkingu) rozpoczynają się od górnej stacji na wysokości 1100–1300 m., z możliwością zwiedzania górnego zbiornika Dlouhé Stráně. Drewniana, ogólnodostępna wieża widokowa na Medvědí horze w pobliżu chaty Tetřev wznosi się na wysokość osiemnastu metrów. Składa się z kwadratowej konstrukcji stalowej pokrytej drewnem, przymocowanej do betonowego fundamentu. Krajobraz grzbietów Jesioników można podziwiać nie tylko z górnej platformy, ale także z punktów widokowych i balkonów znajdujących się na obwodzie budynku. Wieża widokowa znajduje się 40 metrów od stacji wyjściowej kolejki linowej. W pobliżu Medvědí hory znajduje się ścieżka naukowa, prowadzi tu także nowy szlak turystyczny z Koutów do Małej Jezernej. Wieża widokowa jest ogólnodostępna, zamykana jest jedynie w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak mróz czy burza.

Wizyta w elektrowni pompowej Dlouhé stráně

Wizyta w ciekawej elektrowni pompowej Dlouhé stráně, ukończonej w 1996 roku, od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych celów turystycznych nie tylko w Jesionikach i regionie ołomunieckim, ale także w Republice Czeskiej. Elektrownia pompowa Dlouhé stráně posiada zbiorniki o różnicy wysokości 510,7 m. Zbiornik górny położony jest na szczycie góry Dlouhé stráně na wysokości 1350 m.n.p.m., ma pojemność 2 580 000 m³ (objętość całkowita 2 719 750 m³) i zajmuje powierzchnię 15,4 ha przy maksymalnej głębokości 26 m. Dolny zbiornik położony jest na rzece Divoká Desná na wysokości 824,7 m., ma całkowitą objętość 3 405 000 m³ i powierzchnię 16,3 ha. Przy maksymalnym napompowaniu zbiornika górnego jego poziom podniesie się o 21,5 m., a poziomu zbiornika dolnego obniży się o 22,2 m. Górny zbiornik zaizolowano 18-centymetrową warstwą naturalnego asfaltu, który przywieżono z Albanii – potrzebny był bowiem materiał, który bez uszkodzeń wytrzymał temperaturę od -30 do +60°C. Obok górnego zbiornika znajduje się niewielki kopiec powstały z wydobywanego materiału. Dzięki niemu góra jest o 3 metry wyższa niż pierwotnie.

Elektrownia organizuje zwiedzanie dla publiczności przez cały rok (nawet w weekendy i przez święta po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej), które polega na wizycie w infocentrum oraz pokazie filmu dokumentalnego o elektrowni, zwiedzaniu podziemnej maszynowni i pomieszczenia z turbinami i możliwością zwiedzania zbiornika dolnego i górnego. Na trasie pomiędzy górną stacją kolejki linowej a górnym zbiornikiem elektrowni zapewniony jest także transport wahadłowy nowoczesnymi minibusami.

Świetne zaplecze

Restauracja, bowling, centrum informacyjne ze sklepem sportowym i dobrze wyposażoną wypożyczalnią rowerów i rolek, a także duży parking oferujący miejsce do parkowania. Wybierzcie się z dziećmi na spacer po leśnym skansenie, na pewno nie będziecie się nudzić. Zupełnie nowy teren w samym sercu Jesioników jest naturalnym centrum tych pięknych gór nie tylko ze względu na swoje położenie. Sportowcy, turyści, goście elektrowni Dlouhé stráně, a nawet dzieci znajdą tu program dostosowany do dla siebie.

Luksusowy Bike park Kouty

Nie można nie wspomnieć o bikeparku tuż przy Koutach i centrum testowania rowerów Specialized. Bikepark oferuje trasy o różnej długości i stopniu trudności i znajduje się tuż przy drodze nr 44 w kierunku do Jesenika. Bikepark Kouty to największy bikepark na Morawach. Możecie cieszyć się jazdą na 4 trasach, których długość przekracza 3 kilometry. W bikeparku znajdziemy dobrze wyposażoną wypożyczalnię z obsługą oraz mały sklepik, w którym dostępne jest wszystko, co potrzebne nie tylko rowerzystom.

Trasy w bike parku Kouty nad Desnou są zaprojektowane tak, aby każdy mógł je przejechać. Najłatwiejsza niebieska trasa jest przejezdny nawet dla niedoświadczonych i początkujących. Czarna trasa zwana Koutníkův sen prowadzi dolnym przejściem bezpośrednio pod kolejką linową lub ukryta w lesie tuż obok kolejki i jest najbardziej wymagająca. Stará Medvědice to nazwa czerwonej trasy - to plątanina klap i skoków, która nigdy się nie kończy. Na końcu trasa łączy się ze wspomnianym już czarnym szlakiem. Trasa jest odpowiednia i dla początkujących. Kolejna czerwona trasa bikeparku również oferuje niezliczoną ilość klap i skoków, ale kończy się połączeniem z trasą niebieską.

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?