Istria jest chętnym celem dla turystów udających się nad chorwacki Adriatyk. Jest nam najbliżej geograficznie i nie przestaje przyciągać krystalicznie czystym morzem, zielenią lasów sosnowych i liczbą cennych zabytków. Wybrzeże Istrii zaczyna się na granicy ze Słowenią i rozciąga się od przylądka Savudrija na południe do przylądka Kamenjak, gdzie skręca na północny wschód do Rijeki. Jest to największy, najczęściej odwiedzany i najbardziej ruchliwy obszar turystyczny na całym chorwackim wybrzezu Adriatyku. Półwysep Istria ma ponad 200 000 mieszkańców, z czego 62 000 w największym mieście i głównym centrum gospodarczym Puli.
Pod koniec I wojny światowej cała Istria została przyznana Włochom na mocy traktatów pokojowych. Po II wojnie światowej Istria znalazła się w Jugosławii, po jej rozpadzie stała się częścią niepodległej Chorwacji. Położenie na skrzyżowaniu kultur koresponduje z lokalną kuchnią, w której lekkie dania w stylu śródziemnomorskim, inspirowane głównie kuchnią włoską, uzupełniane są potrawami pochodzącymi z Bałkanów. Dopełnieniem są doskonałe lokalne wina.
Na zachodnim wybrzeżu Istrii powstały rozległe i ruchliwe kurorty, w ostatnich latach nastąpiła znacząca modernizacja hoteli i apartamentów, wzrosła liczba basenów, a wiele ośrodków ma także programy animacyjne. Skaliste plaże Istrii zostały uzupełnione betonowymi platformami i tarasami do opalania. Na plaże nawieziono małe kamyki lub gruby piasek.
Istria to niewątpliwie obszar z największymi możliwościami uprawiania sportów (tenis, jazda na rowerze, atrakcje wodne, minikluby dla dzieci itp.) oferowanymi na całym długim wybrzeżu Chorwacji. Ośrodki wypoczynkowe na Istrii są naprawdę dobrze wyposażone i oferują lepszy wypoczynek niż wybrzeże Włoch. Także na obrzeżach sezonu ośrodki tętnią życiem, czemu sprzyja także bliskość historycznych miast z bogatym programem kulturalnym.
Na wybrzeżu Istrii znajduje się wiele pięknych miast pochodzenia starożytnego lub weneckiego, a każde z nich zachowało swoją własną „duszę”. Nie można też przeoczyć mało znanego centrum półwyspu Istria, pełnego cennych zabytków i nienaruszonego średniowiecznego charakteru.
Umag to ruchliwe miasto położone w pobliżu granicy ze Słowenią, z imponującym średniowiecznym centrum i długą listą hoteli wzdłuż wybrzeża. Znany jest z lipcowego turnieju tenisowego ATP w kompleksie kortów ziemnych ITC Stella Maris z kortem centralnym mieszczącym 3500 widzów, a także z dużego i dobrze wyposażonego kompleksu sportowego Katoro. Tutejsze plaże są w większości kamieniste z betonowymi platformami, ale w niektórych miejscach są również żwirowe. Przeciwieństwem Umagu jest mała spokojna miejscowość wypoczynkowa Kanegra, położona tuż przy granicy ze Słowenią, na zachodnim brzegu Zatoki Piran. Słynie z kamienistej plaży dla naturystów otoczonej lasem sosnowym.
Lanterna to mały półwysep na północ od Porec. Jest to tętniący życiem, wysokiej jakości kurort w środku ładnego leśnego parku, znany z bogatej oferty sportowej. Lanterna posiada kamieniste plaże, uzupełnione betonowymi płytami. Kilka z nich za jakość i czystość zostało nagrodzonych tzw. „Błękitną Flagą”.
Poreč to tętniące życiem miasto z wieloma hotelami, rozrywką i bogatą ofertą sportową. Kompleks Bazyliki Eufrazjusza z pięknymi mozaikami (pod auspicjami UNESCO), wyróżnia się na tle tutejszych rzymskich zabytków m.in. pozostałości Forum i Świątyni Neptuna. Cenne zabytki pozostawili tu również Wenecjanie, którzy odcisnęli trwały ślad na zabudowie centrum miasta.
Vrsar to mały port rybacki i znany kurort z dużą liczbą miejsc noclegowych. Znajduje się 3 km od północno-zachodniego krańca Zatoki Lim. Przed samym wybrzeżem znajduje się prawie 20 małych niezamieszkanych wysepek i klifów, przed samym kurortem znajduje się wysepka Koversada. Vrsar wyróżnia się lasami i wysokim romantycznym wybrzeżem. Ze względu na swoje naturalne warunki jest to jeden z najprzyjemniejszych kurortów w okolicy.
Rovinj to główny klejnot architektoniczny weneckiego okresu Istrii. To urocze miasteczko położone na półwyspie zachowało całkowicie swój pierwotny charakter i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Chorwacji. Hotele rozłożone są na północ i południe od Rovinj. Plaże, wzdłuż których przebiega promenada, pokryte są kamieniami i drobnymi kamykami (miejscami piaskiem), częściowo także betonowymi pomostami.
Duga Uvala to zaciszny, ale nowoczesny ośrodek z dwoma kompleksami hotelowymi na wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Jest to również najbardziej na południe wysunięty ośrodek Kvarner Riviery. Został oddany do użytku w 1991 roku. Ogromnym atutem ośrodka jest przepiękna, dziewicza przyroda w jego sąsiedztwie oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.
Rabac to miasteczko rybackie, z ciekawym centrum położonym na zboczu we wschodniej części półwyspu Istria z pięknymi plażami rozciągającymi się daleko wzdłuż wybrzeża. Rabac jest również popularnym miejscem wypoczynku rodzin z dziećmi. Plaże są kamieniste, żwirowe i skalne. W okolicy znajduje się wiele małych zatoczek z pięknymi kąpieliskami.
Morze na całym wybrzeżu Istrii jest przejrzyste i doskonale czyste, bardzo odpowiednie do nurkowania i snorkelingu. Wybrzeże jest przeważnie skaliste i kamieniste, dlatego często jest sztucznie modyfikowane betonowymi płytami ze schodkami do wody lub nawiezionym piaskiem i kamykami. Naturalne piaszczyste plaże praktycznie nie istnieją. W wielu miejscach lepiej jest używać butów do wody ze względu na kamienie i występowanie jeżowców. Morze wokół półwyspu Istria jest zwykle dość głębokie, chociaż wiele ośrodków oferuje plaże ze stopniowym wejściem do wody, ale żadne nie są w pełni idealne dla małych dzieci i osób nie umiejących pływać. Na plażach hotelowych zwykle świadczony jest plażowy serwis. Przeważają jednak plaże publiczne, na które można prznieść wszystko, ale nie są one regularnie utrzymywane i nie mają zaplecza sanitarnego. Plaże Istrii należą do najpiękniejszych nad Adriatykiem.
Wrocław: ok. 1100 km Katowice: ok 950 km