Opis obszaru

ZALETY:


PÓŁNOCNA DALMACJA - skarby światowego dziedzictwa
- kuszące, ciepłe, krystalicznie czyste morze i piękne żwirowe plaże
- lasy sosnowe wzdłuż wybrzeża, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych
- szereg zabytków z czasów rzymskich
- Romański Zadar i Szybenik, tarasowo nad ujściem rzeki Krka- kilka parków narodowych na czele ze słynnymi na całym świecie Jeziorami Plitwickimi
- relaksujące wakacje w większości mniejszych i spokojniejszych kurortów
- przyjazne środowisko starych wiosek rybackich, piękna przyroda- liczne mariny, z bogatą ofertą usług nawet dla wymagających żeglarzy
- bogate możliwości wycieczek, rozrywki, sportu i życia towarzyskiego


Północną Dalmację większość turystów odwiedza głównie ze względu na ciepłe, krystalicznie czyste morze i piękne kamieniste plaże. Jednak w regionie jest również wiele zabytków, często sięgających czasów rzymskich, o czym świadczy Zadar z wieloma zabytkami romańskimi i Sibenik położony nad ujściem rzeki Krka do morza, z katedrą wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Region pięknych parków narodowych


Żaden inny region Chorwacji nie może pochwalić się trzema parkami narodowymi, którymi są górzyste obszary Paklenica i Krka oraz północnodalmatyńskie wyspy Kornati. Łatwo stad dojechać do Parku Narodowego Północny Velebit, a zwłaszcza Parku Narodowego Jezior Plitwickich -  16 pięknych, kaskadowych i przezroczystych jezior połączonych 92 wodospadami – jednego z najsłynniejszych przyrodniczy fenomenów Chorwacji (m.in. kręcono tutaj filmy „Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze”).


Relaksujące wakacje w mniejszych i spokojniejszych ośrodkach


Północnodalmatyńskie wybrzeże charakteryzuje się mniejszymi ośrodkami, które zaczęły się rozwijać pod koniec lat 70-tych. Wspólnym mianownikiem są ładne żwirowe plaże, piękne lasy sosnowe, czyste morze, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, przyjazne atmosfera starych, prostych wiosek rybackich, spokój i piękna przyroda. Na dostępność tego wybrzeża znacząco wpłynęła nowo wybudowana część autostrady do Splitu.


Naturalne warunki północnej części regionu od Karlobag do Starigrad-Paklenica i południowej części ostro kontrastują. Północną część można scharakteryzować jako prawie opuszczoną. W rzeczywistości składa się tylko z wąskiego pasa wybrzeża między morzem a zboczami pasma górskiego Velebit. Bardziej przyjazna część Północnej Dalmacji znajduje się w miejscowości Starigrad-Paklenica. Góry stopniowo opuszczają wybrzeże i cofają się w głąb lądu. Tylko na tym wybrzeżu oferta turystyczna jest w pełni rozwinięta.


Raj dla żeglarzy i wiele innych atrakcji


Nie ma tu wielu sławnych, ruchliwych i pełnych tłumów kurortów, ale te które istnieją już znalazły wielu lojalnych gości, zadowolonych z tutejszej równowagi naturalnych i rekreacyjnych warunków sportowych oraz bogatych możliwości rozrywki i życia towarzyskiego. Porty jachtowe - mariny, z bogatą ofertą dla żeglarzy i tych, którzy chcą nimi zostać, są uzupełnieniem bogatej oferty rekreacyjnej.


Vrsi to malownicza spokojna wioska z bardzo ciepłym i krystalicznie czystym morzem. Leży na surowym półwyspie obfitującym w liczne zatoki z pięknymi plażami. Vrsi jest zatem idealnym miejscem dla każdego, kto chce spędzić wakacje w środku dziewiczej przyrody i na pięknych plażach bez tłumów. Na wyjątkowość tej turystycznej miejscowości składa się również wszechobecny zapach sosnowego zagajnika, który jednocześnie oferuje przyjemny chłód.


Zaton to duży, tętniący życiem i dobrze wyposażony ośrodek turystyczny, położony 15 km na północny zachód od Zadaru. Odwiedzający znajdą tu 1,5 km piaszczystą plażę, mnóstwo wodnych i plażowych atrakcji dla dzieci i dorosłych, programy sportowe i rozrywkowe. Popularny kurort otoczony winnicami oferuje również stare miasto z dobrze zachowanymi domami w typowym wiejskim stylu.


Zadar  jest głównym ośrodkiem północnej Dalmacji, a także ważnym portem. Stara część miasta leży na półwyspie z XVI wieku, w czasie tureckiego niebezpieczeństwa została rozkopana, dzięki czemu powstała wyspa, a w czasie pokoju rów został zasypany. Nejcennější památkou je kostel sv. Donáta z 9. stol. Najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Donat z IX wieku. Turystyka koncentruje się na północnych przedmieściach Borik, gdzie żwirowe plaże są otoczone lasem sosnowym, nagrodzone Błękitną Flagą.


Biograd na Moru jest jednym z dużych ośrodków turystycznych. Leży na półwyspie w pobliżu historycznego Zadaru i wyjątkowego archipelagu Kornati. Od 1019 roku był siedzibą i miastem koronacyjnym królów chorwackich. Przyciąga wieloma pięknymi plażami, zatoczkami i nowoczesną przystanią. Nabrzeże oferuje przepiękny widok na malowniczą Cieśninę Pasman z wieloma wyspami. Miejska część Kumenatu, to malownicza i cicha dzielnica mieszkaniowa z własną piaszczysto-żwirową plażą i betonowym pomostem. Z oddalonym o 2 km miastem jest połączony promenadą wzdłuż wybrzeża, wysadzaną sosnami.


Vodice to malownicze miasteczko rybackie z krętymi uliczkami w starszej części, położone 11 km na północ od Śibenika. Otaczają go liczne winnice i lasy sosnowe, kamieniste i żwirowe plaże oraz niezliczone małe zatoczki. To jeden z najbardziej zielonych kurortów na wybrzeżu. Tętniące życiem centrum oferuje szeroki wachlarz usług i rozrywki. W letnie wieczory promenada jest pełna ludzi, a kawiarnie pękają w szwach.


Šibenik to historyczne miasto i port położone wokół surowej i malowniczej zatoki Šibenik, która wpada do jednej z najpiękniejszych rzek krasowych Krka. Z otwartym morzem Šibenik łączy wąską i głęboką cieśninę św. Antoniny. Sibenik to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych – znajduje się tu wiele ważnych zabytków, w tym niezwykle cenna Katedra św. Jakuba, który od 2000 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sibenik to miasto pełne kościołów, jest ich ponad 20. Można również odwiedzić 4 miejskie fortece (jedna na wybrzeżu i trzy na wzgórzu nad miastem).


Morze i plaże


Morze wzdłuż całego wybrzeża Północnej Dalmacji jest bardzo czyste z niezliczonymi wyspami i wysepkami i oferuje ciszę i spokój, patrząc na jego ciemnoniebieski kolor. Nadaje się również do nurkowania i snorkelingu. Plaże są, z kilkoma wyjątkami, żwirowe, czasem kamieniste lub pokryte betonowymi płytami do opalania. Lepiej używać butów do wody ze względu na kamienie i występowanie jeżowców. Wybrzeże często porośnięte jest sosnowymi gajami, a zapach ich żywic pozytywnie wpływa na układ oddechowy. Większość kurortów oferuje plaże ze stopniowym wejściem do wody, więc są odpowiednie również dla małych dzieci i osób nie umiejących pływać. Schody są dostępne w miejscach z betonowymi płytami dla łatwiejszego dostępu do wody. Morze doskonale nadaje się do żeglowania i innych sportów wodnych. Wyspy chronią plaże wybrzeża północnej Dalmacji przed wiatrem i falami. Na hotelowych plażach często świadczone są usługi plażowe, są bary, toalety, prysznice, a czasem restauracje, boiska sportowe i place zabaw. Przeważają jednak plaże publiczne, na które można zabrać wszystko, ale nie są one regularnie utrzymywane i nie mają udogodnień. Należy wziąć pod uwagę, że niektóre kurorty w ogóle nie oferują możliwości korzystania z usług plażowych. Są też plaże dla naturystów, zwykle na wyspach niedaleko lądu.Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?