Opis obszaru

ZALETY:


Środkowa Dalmacja - najpiękniejszy region wschodniego Adriatyku

Środkowa Dalmacja to najpiękniejszy obszar wschodniego Adriatyku
różnorodne wyspy i urwiste wybrzeże u stup majestatycznych gór
ruchliwe kurorty zatopione w zieleni rozległych lasów sosnowych
bogactwo zabytków wielu lokalnych miast i miasteczek
Split wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
często ponad stuletnia tradycja wypoczynku nad morzem
słynne plaże z połączeniem grubego piasku i mniejszych kamyczków
dziś Riwiera Makarska jest łatwo dostępna dzięki nowej autostradzie
naprawdę niezliczone możliwości atrakcyjnych wycieczek po okolicy


Środkowa Dalmacja, wraz z jej wyspami, jest powszechnie uważana za najpiękniejszy obszar wschodniego Adriatyku ze względu na wyjątkową harmonię natury i działalności człowieka.


Tam, gdzie skarby przyrody konkurują z malowniczymi miastami i wsiami


Natura była dla niej naprawdę hojna: przepiękne wybrzeże z magicznymi zatokami, lśniące białymi kamykami i piaskiem, malownicze mniejsze i większe wyspy, równinne i górzyste, z niezliczonymi półwyspami i zatokami, „ściana” pasma gór Biokovo wyrastająca bezpośrednio z wybrzeże tuż nad ruchliwymi kurortami, zieleń rozległych lasów sosnowych, zadziwiające bogactwo zabytków tutejszych miast, z których Split jest nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Riwiera Makarska jest teraz „bliżej” dzięki nowej autostradzie


Bogata i wszechobecna roślinność jest niewątpliwie jednym z ważnych aspektów uroku i popularności  Riwiery Makarskiej, która jest najbardziej znaną częścią środkowej Dalmacji. Niewątpliwą zaletą kurortów środkowej Dalmacji jest fakt, że wyrosły  jako część tutejszych wiosek, miast i miasteczek. Duża część turystów korzysta z ciągłego kontaktu z mieszkańcami, poznając ich życie i specyficzne zwyczaje. Ponadto kierowcy powitają teraz znacznie szybsze i wygodniejsze połączenie drogowe, które zapewnia niedawno ukończona autostrada Zagrzeb - Split - Dubrownik. Region oferuje niezliczone możliwościach wycieczek po okolicy. Historyczny Šibenik, Trogir i Split, wodospady Krka, rafting na rzece Cetina, rejsy statkiem na wyspy Brač i Hvar, to tylko kilka wskazówek, które pozwolą Ci przeżyć niezapomniane wakacje.


Wyspa Čiovo o powierzchni 28,8 km² i z 6000 mieszkańców należy do grupy wysp środkowej Dalmacji. Z lądem połączona jest mostem zwodzonym nad Kanałem Trogirskim. Zabytkowy Trogir oddalony jest od hotelu o zaledwie 4 km przyjemnego spaceru. Dla miłośników romantycznego i spokojnego pływania wyspa oferuje szereg ładnych zatoczek, idealne warunki znajdą tu miłośnicy wędkarstwa sportowego i nurkowania. Znajdują się tu również cenne zabytki, zwłaszcza liczne kościoły i klasztory.


Seget Donji znajduje się 4 km na zachód od Trogiru. Zatoka jest zamknięta przez wyspę Čiovo i oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Las sosnowy rozciąga się aż do kamienistych plaż.


Kaštel Štafilić to ośrodek na obszarze zwanym Kaštela, położonym między Trogirem a Splitem, charakteryzujący się wieloma nadmorskimi zamkami zbudowanymi podczas wojen z Turkami.


Omiš to miasto położone w Cieśninie Brač na południe od Splitu, u ujścia rzeki Cetiny poniżej gór Omiška Dinara. Dzięki doskonałym umocnieniom nigdy nie zostało zdobyte przez Turków. Najcenniejszym zabytkiem w małym historycznym centrum jest katedra św. Michał z XIII wieku. Główna ulica jest bardzo ruchliwa i znajduje się tu wiele sklepów, restauracji, kawiarni, straganów i duży rynek. Omiś szczyci się jedną z niewielu naturalnych piaszczystych plaż w Chorwacji.


Nemira to mała nadmorska wieś, tylko 3 km od Omiš i 30 km od Makarskiej. Znajduje się kilkaset metrów poniżej głównej drogi, z dala od ruchu ulicznego, dzięki czemu jest idealnym miejscem na spokojny, rodzinny wypoczynek. Nemira oferuje piękną żwirową plażę z krystalicznie czystym morzem i przyjemnym cieniem lasów sosnowych. Pobliskie miasto Omiš oferuje wiele możliwości rozrywki i życia nocnego, ale nawet w wiosce Nemira można udać się do jednego ze sklepów, restauracji, pizzerii i kilku kawiarni.


Baška Voda to port położony 10 km na północny zachód od Makarskiej. Znajdują się tu liczne sklepy, restauracje i bogate życie nocne, ale w porównaniu do sąsiedniej Breli ma mniej ekskluzywny, bardziej ludowy charakter. Jest to idealna baza wypadowa do wycieczek statkiem na wyspy Hvar i Brac.


Igrane to kurort na Riwierze Makarskiej, 7 km od Podgory i 19 km od Makarskiej. Żyje tutaj 480 mieszkańców. Stara część położona jest na niewielkim półwyspie i na stromym zboczu nad nim. Dominantą miejscowości jest wieża obronna Zale kula, zbudowana w XVII wieku w celu obrony przed Turkami oraz dzwonnica barokowego kościoła Panny Marii. Nowe budynki powstały wzdłuż długiej kamienistej plaży. Mieszkańcy żyją z turystyki i ze sprzedaży oliwek, które rosną wokół na schodkowych tarasach.


Drvenik to mała spokojna miejscowość położona w najbardziej wysuniętej na południe części Riwiery Makarskiej. Nad miejscowością wznoszą się góry Rilič, które chronią wybrzeże przed wpływami klimatu śródlądowego. Z plaży rozpościera się piękny widok na morze i półwysep Pelješac.


Gradac to tętniący życiem kurort na południowym krańcu Riwiery Makarskiej. Oferuje długie żwirowe plaże, częściowo ocienione lasami sosnowymi, czyste morze ze stopniowym wejściem, tętniące życiem wybrzeże i nowoczesne zakwaterowanie. Atrakcją są także pobliskie krasowe jeziora Bacińskie ze słonawą wodą, dzięki czemu żyją tu zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie, w tym 9 gatunków endemicznych.MORZE I PLAŻE


Morze jest idealnie czyste na całym wybrzeżu Środkowej Dalmacji i na wyspach, a dzięki jasnemu dnu, zwłaszcza na Riwierze Makarskiej, często zachwyca swoim lazurowym kolorem. Jest idealne do nurkowania, snorkelingu i innych sportów wodnych. Plaże są przeważnie żwirowe lub z grubym piaskiem, więc w przeciwieństwie do wielu innych części Chorwacji, zwykle nie ma potrzeby używania butów do wody. Tylko w niektórych zatokach i miejscach wzdłuż wybrzeża należy zachować ostrożność ze względu na fale i jeżowce. Wybrzeże jest w większości pokryte lasami sosnowymi lub cyprysowymi oraz kwitnącymi przez całe lato krzewami, co podkreśla idylliczną atmosferę plaż. Wiele plaż może poszczycić się certyfikatem „Błękitna Flaga”, który przyznawany jest najczystszym plażom morskim przez międzynarodową organizację non-profit Foundation for Environmental Education (FEE).


Zdecydowana większość ośrodków oferuje plaże ze stopniowym wejściem do wody, małe dzieci i osoby nie umiejące pływać znajdą niemal idealne środowisko. W większych ośrodkach są miejsca, gdzie świadczone są płatne usługi plażowe: bary, sanitariaty, prysznice, a nawet restauracje, boiska sportowe i place zabaw. Ogólnie jednak przeważają plaże publiczne, ogólnodostępne, ale nie mają one zaplecza sanitarnego. Wiele mniejszych ośrodków nie oferuje żadnych usług plażowych. W niektórych bardziej odległych miejscach można znaleźć plaże naturystów, które mają długą tradycję.Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?