Opis ośrodka

Portorož - najbardziej luksusowy nadmorski kurort Słowenii z piaszczystymi plażami

W słynnym kurorcie Portorož, położonym na północy Istrii, w najbardziej wysuniętym na południe punkcie słoweńskiego wybrzeża w pobliżu granicy z Chorwacją, znajdziemy zarówno tętniące życiem promenady pełne turystów z różnorodnymi rozrywkami, jak i spokojniejszą, uzdrowiskową atmosferę. Nazwa Portorož tłumaczy się na "port róż" i odnosi się do czarujących ogrodów różanych kwitnących w mieście.

Portorož od dawna znany był głównie z uzdrowisk, ale wraz ze stopniowym rozwojem turystyki zaczął przekształcać się w nowoczesny kurort. W jego południowej części znajdziemy najdłuższą piaszczystą plażę na słoweńskim wybrzeżu. Na północ w kierunku Piranu dominują już plaże żwirowe i plaże wyposażone w drabinki. Luksusowe hotele i restauracje oraz 3 kasyna to powód, dla którego miasto zyskało przydomek "Monte Carlo Słowenii". Międzynarodowe lotnisko Portorož znajduje się w pobliskim Sečovlje.

Bujna historia kurortu, czyli od wioski rybackiej do prestiżowego uzdrowiska

Znaleziska archeologiczne wskazują, że miejsce to było zamieszkane już w czasach Imperium Rzymskiego. Po jego upadku, w latach 538 - 589 należało do Cesarstwa Bizantyjskiego. Od 568 roku cierpiało jednak z powodu najazdów Langobardów, Germanów i Słowian, a cały obszar wyludnił się w VII wieku. Nowe osadnictwo nastąpiło w okresie wczesnego feudalizmu. Miasto stało się częścią Republiki Weneckiej. Do XIX wieku Portorož był małą wioską zamieszkałą głównie przez rybaków i górników solnych. W 1891 roku stawianie nadmorskich kurortów stało się popularną praktyką, na fali tego trendu powstało pierwsze uzdrowisko w Portorožu. Na początku XX wieku Portorož stał się jednym z największych nadmorskich kurortów nad Adriatykiem, obok Opatii (Abbazia), weneckiego Lido i Grado, w ramach Habsburskiej Austrii (w centrum znajduje się Hotel Palace, niegdyś jedno z najbardziej prestiżowych miejsc monarchii austro-węgierskiej, a także jeden z najlepszych hoteli między Wenecją a Dubrownikiem). W Portorožu odbywa się coroczny Festiwal Filmu Słoweńskiego (Festival slovenskega filma). Od 1961 r. odbywa się tu również Biennale Sztuki Współczesnej, podczas którego artyści tworzą swoje dzieła przed publicznością. Stała wystawa plenerowa Forma viva znajduje się w pobliskim mieście Seča.

Piran, najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu

W bezpośrednim sąsiedztwie Portoroža (administracyjnie stanowiącego jedną całość) znajduje się najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu - Piran. Na pierwszy rzut oka w jego sylwetce widać wpływ Wenecji, ale Piran rozwinął się głównie dzięki soli. Solanki, gdzie sól nadal produkowana jest przy użyciu tradycyjnych metod, były przyczyną rozkwitu tego malowniczego śródziemnomorskiego miasteczka z pięknym kościołem św. Jerzego, górującym nad miastem od XII wieku, typowymi wąskimi uliczkami i dużym okrągłym placem z pomnikiem miejscowego rodaka, słynnego włoskiego skrzypka Giuseppe Tartiniego.

Unikalne pola solne w pobliżu granicy z Chorwacją

Nie należy przegapić wizyty na zachowanych polach solnych w pobliżu wsi Secovlje, tuż przy granicy z Chorwacją. Są to najbardziej wysunięte na północ solniska w basenie Morza Śródziemnego. Sól jest tu pozyskiwana w tradycyjny sposób, w kaskadzie pól solnych połączonych systemem kanałów. Woda jest kierowana przez śluzy i pompy, a w miesiącach letnich odparowuje i na każdym polu sól stopniowo się krystalizuje. Część dawnych basenów solnych została uznana za rezerwat przyrody. Długotrwała działalność człowieka przyczyniła się do powstania unikalnego ekosystemu, w którym rozwijają się rzadkie rośliny słonolubne.

Morze i plaże

W Portorožu i jego okolicach można wybierać spośród różnorodnych plaż, od popularnych piaszczystych plaż na południu po dzikie wybrzeże pod klifami Flysch w Strunjan. Plaże w Portorožu i Piranie oferują coś na każdą porę roku, choć oczywiście największą popularnością cieszą się podczas ciepłego i przyjemnego lata (w Portorožu jest średnio 2385 godzin słońca rocznie).

Gdzie iść na plażę? Centralna plaża w Portorożu ma powierzchnię około 25 000 m2, a teren podzielony jest na trawę i piasek. Na plażach znajdują się prysznice, toalety (również specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych), sklepy i szeroki wybór lokali gastronomicznych. Są cztery boiska do siatkówki plażowej, place zabaw, sporty wodne, park wodny dla dzieci itp. W godzinach otwarcia plaży dostępny jest przeszkolony ratownik i personel udzielający pierwszej pomocy.

Plaża posiada część akwenu dla osób niepływających oraz cztery pomosty do pływania. W sezonie regularnie monitorowana jest higieniczna jakość wody w kąpielisku. Centralna plaża w Portorožu od wielu lat osiąga najlepsze wyniki w jakości wody. Powierzchnia plaży jest regularnie utrzymywana w dobrym stanie i codziennie czyszczona. Oprócz śmieci generowanych przez odwiedzających plażę, muł i inne pływające obiekty są regularnie usuwane, a piasek jest codziennie przesiewany. Plaża Centralna w Portorožu jest co roku nagradzana "Błękitną Flagą", która jest najbardziej rozpoznawalnym w Europie symbolem jakości i poszanowania środowiska naturalnego, a także czystej, bezpiecznej i przyjaznej plaży.

Prywatne plaże przy hotelach w Portorožu, takie jak Meduza, St. Bernardin, Histrion i Vile Park, oferują ekskluzywne otoczenie.

Surferzy i kitesurferzy szukają plaży na Cape Seca, na południe od Portorož, częściowo kamienistej, częściowo żwirowej.

Ze względu na cień, jaki dają sosny, duży trawnik z placem zabaw i płytką wodę ze żwirkiem, plaża Fiesa między Piranem a Strunjanem jest popularnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Od maja do września, goście mogą również wypożyczyć leżaki, parasole i kabiny. Na plaży znajdziemy też oferty wypożyczenia rowerów wodnych, kajaków i innych rodzajów łódek. Plaża jest również bardzo popularnym miejscem do nurkowania i snorkelingu, dzięki krystalicznie czystej wodzie i niesamowitym podwodnym obiektom. Każdy, kto szuka spokoju, może przejść do bardziej ustronnej plaży poniżej rafy.

Plaże w Piranie, takie jak Fornača, są częściowo żwirowe, a częściowo z betonu. Wejścia są dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Turyści mogą opalać się na drewnianych tarasach. W niektórych miejscach są też trawniki, a rzędy sosen dają odwiedzającym cień w gorące letnie dni.


Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?