Opis ośrodka

ZALETY :

 • cieszący się popularnością półwysep o zalesionym wnętrzu i urozmaiconym wybrzeżu
 • dzika przyroda Parku Narodowego Gargano i rezerwatu Foresta Umbra
 • fantastyczne i unikalne systemy jaskiń przybrzeżnych dostępne z łodzi
 • wiele kilometrów plaż na przemian z wysokimi klifami
 • przejrzyste i czyste morze, plaże o drobnym, jasnym piasku
 • spokojna okolica o wiejskim charakterze i przyjemnej atmosferze, ale z infrastrukturą niezbędną do spędzenia doskonałego letniego wypoczynku
 • doskonała gastronomia oparta na rybach, oliwkach i warzywach
 • urocze miasteczka położone na klifach nad morzem, takie jak Vieste i Peschici
 • saraceńskie wieże i domy rybaków „trabucchi” rozsiane wzdłuż wybrzeża
 • Monte Sant' Angelo jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech
 • atrakcyjne wycieczki statkiem na pobliski czarujący archipelag Tremiti
 • wiele ciekawych opcji zakwaterowania w hotelach i apartamentach

Gargano – piękna ostroga włoskiego „buta do jazdy konnej”

Gargano to półwysep i masyw górski o tej samej nazwie, położony w prowincji Foggia na północy Apulii, stanowiący „ostrogę” włoskiego „buta”, rozciągający się na powierzchni około 2000 km², od wschodniego wybrzeża Włoch do Morza Adriatyckiego. Tutejszy krajobraz jest niezwykle zróżnicowany i odznacza się na tle otaczających go obszarów nadmorskich górzystym ukształtowaniem terenu (najwyższy szczyt, Monte Calvo, osiąga wysokość 1056 metrów), zalesieniem i nierówną linią brzegową, na którą składają się miejscami strome klify z systemami jaskiń oraz małe i duże zatoczki z romantycznymi plażami. Są tu też długie, piaszczyste plaże, szczególnie w Rodi Garganico, San Menaia i Vieste.

Podróż do przeszłości Włoch

Gargano długo żyło w izolacji, a jedynym łącznikiem ze światem byli pielgrzymi do sanktuarium na Monte Sant' Angelo, nic więc dziwnego, że jest to również region o mocno zakorzenionych tradycjach. Na pierwszy rzut oka najbardziej charakterystycznymi świadkami przeszłości w mieście są sygnałowe wieże saraceńskie i imponujące domy rybackie „trabucchi”, rozsiane wzdłuż wybrzeża. Oba systemy służyły dawniej do obrony półwyspu lub były środkiem utrzymania mieszkańców, dziś są często romantycznymi restauracjami widokowymi. Bogaty folklor, przejawiający się w licznych lokalnych festiwalach, jest niezwykle ważnym elementem lokalnego życia, podobnie jak typowa gastronomia oparta głównie na rybach, oliwkach, czosnku, cebuli i papryce.

Obfita dawka słońca przez cały długi sezon letni

Klimat w Gargano jest wyraźnie śródziemnomorski, ze stosunkowo dużymi opadami, ale spotykane są one prawie wyłącznie zimą, podczas gdy długie lato jest bardzo suche i prawie zawsze słoneczne. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dekadach Gargano zaczęło korzystać ze swojego ogromnego potencjału w zakresie nowoczesnej turystyki nadmorskiej. Nie tylko urokliwe plaże o jasnym, drobnym piasku często usypane między wysokimi klifami i całodzienne leniuchowanie w przypływie ciepłych promieni słonecznych sprawiają, że Gargano jest idealnym miejscem na letni wypoczynek. Znajduje się tu również wiele innych atrakcji.

Niezrównany przepych świątyń w jaskiniach morskich

Największą atrakcją i najbardziej szczególną cechą Gargano są jaskinie, dostępne tylko od strony morza, które w kopułach o wysokości do 50 metrów oferują tak niespotykaną grę kolorów i kształtów, że żaden z odwiedzajacych półwysep nie powinien ich przegapić. Większość systemów jaskiń znajduje się na około 30-kilometrowym odcinku wybrzeża wokół Vieste, a zwiedzanie ich łodzią jest niemal obowiązkowym punktem każdego urlopu. Popularne są również wycieczki statkiem na pobliski piękny archipelag Tremiti lub wyprawy samochodami terenowymi do Parku Narodowego Gargano, który obejmuje znaczną część centralnego obszaru półwyspu. Starożytne lasy bukowe słynnego rezerwatu Foresta Umbra zostały w 2017 roku wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz przyrody imponujące są także miasteczka w Gargano. Najsłynniejsze z nich to Vieste, stare miasto zbudowane na klifie nad morzem z licznymi schodami i wyrastającym z morza 25-metrowym monolitem Pizzomunno, czy wąskie, kręte uliczki efektownego, wręcz malowniczego starego rybackiego miasteczka Peschici, również osadzonego na szczytach klifów. Pomimo dynamicznego rozwoju turystyki, Gargano to spokojny obszar o wiejskim charakterze i przyjemnej atmosferze, a jednocześnie posiada wszystkie udogodnienia umożliwiające spędzienie doskonałego letniego wypoczynku.

Jedno z najbardziej znanych włoskich miejsc pielgrzymkowych

Znaleziska archeologiczne wskazują na dowody prehistorycznego, a później greckiego zasiedlenia Gargano. W III wieku p.n.e. Rzymianie zajęli ten obszar, wprowadzając język łaciński, prawa rzymskie, kulturę i ogólny rozwój gospodarczy, który opierał się w szczególności na korzystnym położeniu Gargano dla handlu ze Wschodem. We wczesnym średniowieczu terytorium to przypadło Cesarstwu Bizantyjskiemu, a na przełomie tysiącleci Normanom. Upadek nastąpił w XIII wieku, kiedy to po zjednoczeniu państwa włoskiego do połowy XX wieku utrzymał się okres ubóstwa. Do dziś mieszkańcy Gargano są pod wpływem silnego uczucia religijnego, związanego w szczególności z kultem Archanioła Michała (miejsce pielgrzymkowe Monte Sant' Angelo), a w ostatnim półwieczu z jeszcze silniejszym kultem napiętnowanego, cudotwórczego mnicha Ojca Pio (nazwisko cywilne Francesco Forgione, 1887-1968), który pracował w klasztorze San Giovanni Rotondo, obecnie kolejnym ważnym miejscu pielgrzymkowym w Gargano.

Morze i plaża

Plaże w poszczególnych kurortach Gargano są bardzo zróżnicowane, niektóre mają zaledwie kilkadziesiąt metrów długości, inne kilka kilometrów, ale wszystkie są oddzielone masywnymi klifami. Między Rodi Garganico a San Menaio znajduje się plaża o długości 6 km i szerokości średnio około 50 metrów. W rejonie Vieste wybrzeże jest bardziej surowe i jest więcej plaż, ale są one krótsze. Na północ i południe od kurortu krótkie kilkukilometrowe odcinki plaż przeplatają się z wysokimi klifami, pięknymi podwodnymi jaskiniami i kilkoma małymi plażami, do których dostać można się tylko łodzią. Wszystkie plaże Gargano, bez wyjątku, składają się wyłącznie z bardzo drobnego, jasnego piasku i cechuje je łagodne i bezpieczne zejście do morza, idealne dla małych dzieci i osób niepływających. Morze jest bardzo czyste, w pobliżu skalistych części wybrzeża odpowiednie do nurkowania i wolne od niebezpiecznych zwierząt. Istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne plaże. Na plażach prywatnych można wynająć serwis plażowy i zazwyczaj są tam bary, restauracje, obiekty sportowe i wszystkie inne „udogodnienia plażowe”. Plaże publiczne, których jest wiele w każdej części wybrzeża, są bezpłatne i można na nie wnieść cokolwiek, ale nie są one regularnie utrzymywane i nie mają toalet. W większości przypadków są one jednak położone dalej od głównych ośrodków wypoczynkowych.


Zalecane trasy:

Pilzno, Rozvadov, Regensburg, Monachium, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena

České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

Brno, Mikulov, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova

dalej :

Bologna, Rimini, Ancona, Pescara, zjazd z autostrady Poggio Imperiale,

dalej :

Rodi Garganico (podane odległości)

Albo

Peschici, Vieste, Mattinata


Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?