Opis obszaru

Włochy Środkowe - skarbnica historycznych perełek i setki kilometrów plaż

Środkowych Włoch nie sposób pominąć w ofercie żadnego biura podróży. Ograniczony od północy rzeką Pad, a od południa regionami Lazio i Abruzzo, region ten obejmuje takie perełki światowej kultury, jak "wieczne miasto" Rzym z miniaturowym państwem Watykan, perły toskańskiego renesansu z Florencją na czele, czy miejsce pielgrzymek - Asyż w Umbrii, Bolonia w Emilii - najstarsze miasto uniwersyteckie na świecie, Rawenna - stolica europejskiego Bizancjum w regionie Romanii, Rimini - najsłynniejszy włoski kurort nadmorski, najwyższe szczyty Apeninów w regionie Abruzji, Parma - stolica kulinarna Włoch oraz Modena - mekka szybkich samochodów. Te i wiele innych atrakcji, w tym najmniejszą republikę świata - San Marino, można odwiedzić na naszych wycieczkach z najpiękniejszych plaż włoskiego Adriatyku w regionie Marche. Z geograficznego punktu widzenia należy jednak dodać, że środkowe wybrzeże Włoch to nie tylko Adriatyk, ale także Morze Tyrreńskie na zachód w Toskanii i Lacjum.

Region Marche - ani północ, ani południe, albo to, co najlepsze z obu

Położenie środkowych Włoch sprawia, że można tu znaleźć to, co najlepsze zarówno z atrybutów włoskiej północy, jak i południa. Do zalet tej pierwszej należy pracowita ludność o mentalności nie odbiegającej zbytnio od naszej, sprawna infrastruktura, przyjemnie łagodny klimat, rozsądna odległość przy podróżowaniu z Polski i przeważnie piaszczyste plaże odpowiednie dla rodzinnej klienteli. Z drugiej strony, do zalet "południa" należy zaliczyć dłuższy o około miesiąc sezon, cieplejsze morze, doskonałą gastronomię, większą serdeczność mieszkańców i bardziej zauważalnego śródziemnomorskiego ducha. Jeśli uważasz, że północne wybrzeże Adriatyku jest zbyt nudne, ale nie chcesz wędrować aż na południe Włoch, aby uzyskać dramatyczną scenerię nadmorską, centralny włoski region Marche jest zapewne rozsądnym wyborem.

Pesaro - miasto, gdzie historia i życie na plaży podają sobie ręce

Pesaro to miasto liczące 94 000 mieszkańców, położone na wybrzeżu Adriatyku w północnej części regionu Marche. Po Ankonie, jest to najbardziej zaludnione miasto w regionie Marche. Pesaro leży blisko granicy z regionem Emilia Romagna, który posiada liczne cechy charakterystyczne, zarówno językowe, kulturowe jak i gastronomiczne. Dzięki korzystnym warunkom naturalnym, w okolicach Pesaro produkuje się wiele produktów spożywczych najwyższej jakości, takich jak trufle, oliwa z oliwek, ser "di fossa" i wino Sangiovese. W centrum Pesaro można podziwiać wiele ważnych zabytków, w tym miejsce urodzenia kompozytora Gioacchino Rossiniego. Latem odbywa się tu Festiwal Operowy Rossiniego. Średniowieczna dzielnica znajduje się w zasięgu ręki od pełnej hoteli nadmorskiej promenady. Pesaro jest więc idealnym miejscem dla tych, którzy lubią łączyć relaks na plaży z poznawaniem bogatej lokalnej historii.

A dla tych, którym nie wystarczy samo historyczne centrum Pesaro, jest jeszcze starożytne Urbino, miejsce narodzin Rafaela Santi, renesansowy klejnot zbudowany przez księcia Federico da Montefeltro, miniaturowa republika San Marino, czy Rimini, które oprócz swojego starożytnego centrum oferuje szeroką gamę rozrywek.

Marcelli di Numana - niezapomniane plaże pod świętym Loreto

Zaledwie kilka kilometrów na południe od Ancony, stolicy Marche, leży Riviera del Conero z kurortem Marcelli di Numana. Od Ancony wznosi się pasmo górskie, które ciągnie się przez prawie 20 kilometrów przez Portonovo i Sirolo i na południe do granicy Numany i Marcelli. Strome klify opadające niemal prostopadle do poziomu morza przeplatają się z romantycznymi zatoczkami z plażami składającymi się głównie ze żwiru lub grubego piasku, lasy mieszane ustępują miejsca sosnowym gajom, pofałdowany okoliczny krajobraz ciekawie kontrastuje z wznoszącymi się w oddali ostrogami Apeninów, tworząc prawdziwie niezapomniane panoramy. Do tego dochodzi jeszcze prawie nietknięta okoliczna przyroda, oferująca idealne warunki dla niezliczonych gatunków flory i fauny, morze oferujące miłośnikom wędkarstwa zdumiewające połowy oraz Regionalny Park Przyrody Monte Conero, poprzecinany oznakowanymi szlakami turystycznymi i szeregiem zapierających dech w piersiach widoków. Jednak obszar ten to także miejsce o tysiącletniej historii, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Loreto, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

Toskania - nie tylko piękne morze, ale także agroturystyka i spektakularne zabytki

Choć region Toscana (Toskania) posiada naprawdę wspaniałe wybrzeże Morza Tyrreńskiego, większość turystów przyciąga tu coś jeszcze. Niewiele innych regionów w Europie potrafi przywołać tak sielską atmosferę, gdzie łatwo stracić poczucie czasu i wyobrazić sobie, że w każdej chwili można spotkać Michała Anioła, Leonarda, Boccaccia czy nawet Machiavellego. Toskania jest regionem znanym z wielu pierwszorzędnych dzieł sztuki, zwłaszcza z renesansu, który narodził się jako ruch artystyczny i styl życia pod koniec XIII wieku w stolicy regionu, Florencji. Ale Toskania to także region pięknych krajobrazów, z pysznymi winami, takimi jak Chianti, Brunello di Montalcino i Vernaccia di San Gimignano, oraz prostą, ale pierwszorzędną gastronomią. Większość odwiedzających natychmiast zakochuje się w Toskanii i wraca wielokrotnie. W szczególności polecamy pobyty agroturystyczne w starych gospodarstwach rozsianych po urokliwym krajobrazie, który pozostał niezmieniony od wieków. Trudno sobie wyobrazić bardziej idealne miejsce na "naładowanie akumulatorów". Każdy zakątek tego kraju jest dosłownie przesiąknięty tradycją i historią, wszystko jest przepełnione nadzwyczajnym spokojem, a wspaniałość spektakularnych krajobrazów naturalnych jest ucztą dla zmęczonych oczu wiecznie zabieganych mieszkańców Europy Środkowej.

Ośrodki

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?