Opis ośrodka

Cesenatico to nadmorski kurort z 20 000 mieszkańców położony na wybrzeżu Adriatyku w regionie Emilia Romagna w prowincji Forlì-Cesena, 30 km na południe od Rawenny i 20 km na północ od Rimini. Miasto zostało założone w 1302 roku jako port oddalonego o 15 km śródlądowego miasta Cesena, od którego wzięło swoją nazwę. Około 1500 roku wybudowano port i kanał łączący Cesenatico z Ceseną. Cesare Borgia, syn papieża Aleksandra VI, zlecił wykonanie projektu Leonardo da Vinci, który nadzorował prace.

Dziś mieści się tam muzeum (Museo della Marineria), w którym znajdują się zabytkowe łodzie rybackie zacumowane w kanale.

Z Cesenatico związane są także losy kluczowej postaci zjednoczenia Włoch, Giuseppe Garibaldiego, który 2 sierpnia 1849 roku wyruszył z portu wraz z żoną Anitą na pomoc zdominowanej przez Austriaków Wenecji. Na jego cześć w Cesenatico co roku od 1885 na początku sierpnia odbywa się (w tym roku 6-7 sierpnia) uroczystość Festa Giuseppe Garibaldi, czemu towarzyszą ogromne pokazy sztucznych ogni.

Wizualnym znakiem rozpoznawczym Cesenatico jest 118-metrowy wieżowiec („grattacielo”), zbudowany w 1958 roku, kiedy to był najwyższym budynkiem we Włoszech (wyprzedził go dopiero w 1960 roku wieżowiec Pirelli w Mediolanie) i jednym z 30 najwyższych budynków w Europie.

Najnowszym symbolem Cesenatico jest pomnik jego słynnego rodaka, ostatniego kolarza, który wygrał zarówno Giro d'Italia i Tour de France w tym samym roku, Marco Pantani, który zmarł przedwcześnie w 2004 roku i jest pochowany na miejscowym cmentarzu. Na jego cześć w maju odbywa się tu wyścig kolarski „Marco Pantani Nove Colli” przez podnóża Apeninów.

Istnieje wiele wycieczek z Cesenatica: stąd łatwo dotrzeć do historycznych pereł wybrzeża, Raweny i Rimini, Apenińskiej mini-republiki San Marino ze sklepami wolnocłowymi, lub w pobliżu Predappio, miejsca urodzenia Benito Mussoliniego z mauzoleum „Duce”.

W zasięgu ręki znajdują się liczne parki rozrywki, jak również tor Formuły 1 w Imoli i Moto GP w Misano Adriatico – miejsce strategiczne, ponieważ każdy znajdzie tam ciekawe zajęcie dla siebie. Krajobraz nadmorski jest tu całkowicie płaski, podobnie jak cały odcinek północnego Adriatyku między Wenecją a Cattolicą.

Gęsta zabudowa bardzo żywego nadmorskiego kurortu Cesenatico jest typowa dla tej części wybrzeża, oprócz niezwykle widocznego wieżowca. Kontynuując na południe od Cesenatico, trudno rozpoznać przejście do sąsiedniego Gatteo a Mare, a następnie do Cervii na północy. Patrząc na znaki drogowe można odróżnić, gdzie kończy się jeden kurort, a zaczyna inny. Ciągły rząd hoteli i ponumerowane plaże Cesenatica przypominają strefę Rimini, łącznie z główną promenadą, tutaj nazwaną Viale Giosué Carducci.

Cechy charakterystyczne plaż są identyczne jak w Rimini i Cervii: długa plaża o bardzo drobnym piasku, łagodnie opadająca do morza. Jest ona chroniona przed falami przez szereg falochronów, dzięki czemu jest bardzo bezpieczna dla dzieci, osób starszych i niepływających. Bardzo dobrze utrzymane prywatne plaże są uzupełnione o kilka plaż publicznych.

Chociaż Cesenatico jest nieco spokojniejszym kurortem niż tętniące życiem Rimini, jego grupą docelową są bardziej aktywni goście, często rodziny z dziećmi. Lista możliwości rozrywki jest tu naprawdę zróżnicowana, liczba barów, pubów i restauracji jest niezwykle wysoka. Nie mówiąc już o tym, że region Romagna, do którego należy Cesenatico, jest jednym z najbardziej znanych obszarów włoskiej gastronomii.

Zalecane trasy:

Pilzno, Rozvadov, Regensburg, Monachium, Innsbruck, Brenner, Werona, Modena

Czeskie Budziejowice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padwa

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padwa

i dalej

Bolonia, autostrada A 14 w kierunku Ankony, Cesena, zjazd z autostrady Cesenatico

Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?